Kriminaalne lugu linnamesilaste vargusest sai peaaegu õnneliku lõpu

Foto Ankru 4a hoovis asunud mesitarudest. Foto: omaniku Facebooki-postitus.

Rohegeenius kirjutas teisipäeval kummalisest juhtumist Põhja-Tallinnas, kust varastati kolm mesilasperet. Nüüdseks on teada, et tarud viis minema naine, kes enda sõnul muretses mesilaste tervise pärast, ning on nüüd mesilased omanikule tagastanud. Mesindushuvilised vaidlevad aga selle üle, kas niisugune tegevus oli õigustatud või oli see lihtsalt vargus.  

“Nädalavahetusel vastu täna hommikut on varastatud kolm mesilasperet Tallinnas Kopli tänaval,” teatas 23. novembril Marko Noormets Facebooki-grpis “Mesindushuviliste klubi”. “Kui kellegile pakutakse müügiks või näinud viimasel ajal pildil olevaid värvilisi Jõumehe korpusega tarusid, siis andke teada.”

Viis päeva varem tehti venekeelses mesindusgrupis samade mesitarude kohta üks teine postitus. Grupi liige Irina teatas, et leidis Põhja-Tallinnast ühelt krundilt tema hinnangul hooletusse jäetud mesilaspered.

Fotod Irina postituse juurest. Paremal fotol on tara, mille ääres olid mesilased.

“Aidake mesilasi! Ankru 4a maja taga on 5 taru. Tarud on soojustamata,” kirjutas Irina. “Sügisel veel mesilased lendasid. Ühelt tarult puhus tuul kaane maha. Panin kaane kinni ja kivid peale. Nüüd on mesilased selles juba surnud. Kui külmemaks läheb, siis mesilased surevad. Kellele need tarud kuuluvad, pole teada. Jätsin teate, aga keegi pole vastanud. Mesilastest on kahju. Mida teha?”

Sellele küsimusele otsustas Irina ise vastata ja viis omanikku teavitamata mesilaspered minema. Väidetavalt selleks, et neid päästa. Seepeale kirjutas venekeelses mesindusgrupis teemat kommenteerinud mesindushuviline Vassili, et “te “päästsite” nad nii ära, et omanik otsib neid nüüd politsei abiga”.

Vassili teavitas Irina tegemistest ka eestikeelset mesindusgruppi, kus mesilasperede otsimisteade algselt avaldati. Ta kirjutas: “Ilmselt pole see vargus. Kaastundlikud kodanikud lihtsalt “päästsid” need pered. Kusjuures väike omaniku süü ka olemas: PRIA kaardil seda mesilat polnud ja inimesed ei saanud kontakti. Vähemalt on teada, kes seda tegi ja loodetavasti läheb kõik hästi.”

Seejärel teataski mesilaperede omanik, et süüdlased on tuvastatud ning mesilased lubati talle tagastada. “Tõenäoliselt oligi tegemist üliagarate prouadega, kes olid mures mesilaste pärast, kuna eelmise nädalal olnud tuultega oli ühel tarul katus pealt lennanud. Näljas olevate mesilaste jutt on pigem luulevaldkonda kuuluv,” kirjutas Marko Noormets. 

Venekeelses mesindusgrupis läks aga tarud ära viinud Irina ja eespool nimetatud Vassili vahel juhtumi arutelu tuliseks. 

Mesilasperede omavolilist äraviimist põhjendas Irina endiselt sellega, et mesilased olid jäetud talveks toiduta ja nad oleks hukkunud (kuigi omanik väidab, et see on väljamõeldis).

Irina sõnul peab mesilaste pidamisel olema luba ja avalikus kohas tema hinnangul ei tohiks mesilasi pidada. (Mesila oli Ankru 4a maja hoovis aia ääres – toim.) “Ärge unustage, et jutt käib avalikust kohast, kus olid tarud, kus olid näljased ja külmunud mesilased,” lisas Irina.

“Mesilate rajamine linna on täiesti seaduslik,” vastas talle Vassili. “Aitasite kaasa sadade eurode väärtuses võõra vara omastamisele. Olete justkui täiskasvanud inimene, aga tegelete nii madalate tegudega.”

Irina avaldas Facebookis ka oma tegu õigustava videomaterjali, mis nüüdseks on eemaldatud. Vassili kirjeldas videos nähtut ja märkis, et selles olid kaks inimest, kes viibisid võõras mesilas ja püüdsid põhjendada, miks nad selle omastasid. “Mul on sinu pärast väga häbi!” kirjutas Vassili Irinale. 

Ta lisas: “Kui arvate, et midagi on valesti, siis oleks tõesti tulnud pöörduda vastavate asutuste poole. Et eksperdid otsustaksid, mis ja kuidas. Teie käitusite väga valesti ja rumalalt ja hetkel näeb see lugu välja umbes nii: teie ja grupp inimesi omastasite omavoliliselt (= varastasite) ja viisite teadmata suunas minema kellegi teise mesila, tekitades omanikule olulist kahju. Ja nüüd otsite naeruväärselt vabandusi.”

Tuline vaidlus lõppes mesindusgrupi administraatori teatega: “Kallis Irina! See kogukond loodi sõbralikuks suhtlemiseks mesinike vahel. Ma palun teil lõpetada ähvardused ja mitte tegeleda teiste inimeste mesilaste omastamisega. Viis teid mõneks ajaks “vaiksele režiimile”. Arvan, et teil tasuks maha rahuneda ja oma käitumise ning tegude üle järele mõelda. Põllumajandusloomade või mesilaste ohu korral võtke ühendust põllumajandus- ja toiduameti telefonil +372 605 1710.”

Mesindushuviliste hinnangul mesilaste solgutamine neile ilmselt hästi ei mõjunud, aga omanik sai vähemalt oma vara tagasi. Ühe mesilaspere hind on suurusjärgus paarsada eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.