Sel nädalal jõudis Eesti Geoloogiateenistuse maapõueenergia kasutusvõimaluste uurimise projekt uude etappi. Inseneribüroo Steiger alustas puurimistöid Tallinnas Tiskre asumis asuva katsejaama tarbeks. Puuraugu lõplikuks sügavuseks on planeeritud 500 meetrit.
Katsejaama asukoht on valitud eelkõige geoloogilisi tingimusi silmas pidades, kuid oluline on ka sobiva suurusega kaugküttevõrgu olemasolu piirkonnas, teatas Geoloogiateenistus.
Puuraugu valmides paigaldatakse auku Eesti pikim u-toru ning samuti Eestis unikaalne jaotatud temperatuurimõõtmise andur. Süsteem koosneb laseriga varustatud mõõteseadmest ning fiiberoptilisest kaablist, millel on võimekus mõõta temperatuuri kord minutis vähemalt iga meetri tagant.
Selline süsteem võimaldab vastavalt tarbimise muutumisele optimeerida süsteemi parameetreid ning pikemas perspektiivis anda teadmisi Eesti maapõue energeetilise potentsiaali kohta. Oluline on, et süsteemi toimimisparameetrid saavad olema avalikud ning tulevikus on võimalik nende teadmiste abil uusi maapõueenergeetika süsteeme paremini projekteerida ja efektiivsemalt tööle rakendada.
Sama projekti käigus on planeeritud ka katsejaam rajada Roosna-Allikule Järvamaal, puurimistööd algavad seal tänavu oktoobris.
Kesksügava maapõuesoojuse potentsiaali uuringule, mis keskendus Põhja-Eestile ja selle maapõues asuvatele kivimitele, järgneb uuring jääajasetete maapõuesoojuse potentsiaali uurimiseks.
Jääajasetted on levinud üle terve Eesti ja seetõttu annab plaanitav setete energeetilise potentsiaali uuring uute süsinikneutraalsete kütte- ja jahutussüsteemide rajamiseks väärtuslikku informatsiooni.