Õnnepäevaks selgitati välja toidud, mis teevad eestlase õnnelikuks

Foto: Pixabay

Täna tähistatakse ÜRO peaassamblee poolt ellu kutsutud rahvusvahelist õnnepäeva. Sel puhul uuris Peaasi.ee, mis toidud teevad Eesti inimesi õnnelikuks. 

“Tasakaalustatud toitumine on üks vaimse tervise vitamiinidest, mis tähendab, et toit mõjutab meie enesetunnet ja heaolu. Teatud toitude söömine võib tekitada õnnetunnet ka seetõttu, et selle toiduga on seotud positiivsed mälestused. Ka retsepte saatnud inimesed tõid välja, et mõni toit teeb neid õnnelikuks just seetõttu, et seda on hästi valmistanud mõni lähedane inimene,” rääkis Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Peaasi.ee üleskutsele vastanud tõid välja toite, mis teevad neid õnnelikuks, kuid enim toodi välja kartuliroogi. Populaarsuselt järgmine oli leib, näiteks ahjusoe leib võiga ning mitmel korral mainiti ka kiluvõileiba.

Toidust suurema naudingu saamiseks soovitab Anna-Kaisa Oidermaa proovida päevas vähemalt ühe toidukorra puhul ärksameelset söömist, mis paneb kõik meeled töösse.

 “See võib parandada suhet toiduga, kasvatada vaimset heaolu, naudingut toidust ja tänulikkust,” rääkis ta.

Proovi ärksameelse söömise harjutust:

  • Vii mõte korraks sellele, kes toidu valmistas, kust selle koostisosad pärinevad, kui paljud inimesed on selle sinu lauale tekkimisse panustanud ja kuidas? 
  • Vaata, milline see tundub, millise värvi või kujuga see on? 
  • Pane silmad kinni ja nuusuta, milliseid seoseid mõttes või tunnetes see tekitab? 
  • Puuduta toitu, milline see on sõrmede vahel või suus, pehme, kõva, krõbe…?
  • Mis häält see teeb, kui toitu mälud? 
  • Keskendu maitsele, milliseid erinevaid nüansse märkad, magus, soolane, hapu, mõru…?
  • Nüüd proovi märgata, milliseid meeldivaid tundeid sa märkad. 

Peaasi.ee kogus õnnelikuks tegevate toitude retsepte käimasoleva vaimse tervise vitamiinikuuri raames. Viienädalase (11.03-14.04) kuuri jooksul keskendutakse igal nädalal ühele vaimse tervise vitamiinile ja jagatakse soovitusi, kuidas selle abil vaimset tervist tugevdada ja vaimse tervise tasakaalu parandada. Sel aastal on vitamiinikuuri fookuses töörõõmu, koolirõõmu ja elurõõmu esile toomine igapäeva toimetuste saginast. 

Viis vaimse tervise vitamiini on uni ja puhkamine, tasakaalustatud toitumine, meeldivate emotsioonide kogemine, liikumine ja head suhted.  

Vitamiinikuuri jooksul saab täita testi, et välja selgitada, missugust vaimse tervise vitamiini kõige enam vaja on. Vaimse tervise vitamiinide testi saab teha siin.

Peaasi.ee algatatud vaimse tervise vitamiinikuur toimub viiendat korda ja seda rahastab Tervisekassa.


Valik retsepte, mida välja pakuti

Avokaadovõiku
Rösti paar viilu täistera baguette´i või tumedat ciabattat, puhasta ja viiluta mõnusalt küps avokaado, pressi avokaado röstitud saiale laiali, pigista peale sidrunit ja jahvata peale värsket pipart. Lisa endale meelepäraseid idusid. Eriti mõnus on veel juurde võtta 1-2 pošeeritud muna. Mina võin neid kasvõi terve päev süüa. Eriti head on Selveri tumedad seemnetega väikesed baguette´id, mida leiab leivariiulitelt.

Kikerhernestega täidetud bataadid
Koori bataat (3 keskmise suurusega), lõika pooleks, uurista lusikaga veidi, tee oliivõliga kokku ja maitsesta soolaga, pane 165-kraadiga ahju pöördõhule ca 10-15 minutiks.

Seni valmista kikerherne täidis, pese läbi 400 g purk kikerherneid, prae oliivõlis maitseainetega (mulle meeldib kurkum, chilli, chana masala, sool, pipar)

Võta ahjust bataadid ja lao peale kikerherned ja pane veel ca 10 minutiks ahju, kuni bataat on pehme, lõpuks pane peale maitsepärmi, seemneid või riivjuustu, kui soovid.

Võileib suitsusingi ja hapukurgiga
Võta üks hea rukkileiva viil – parim on muidugi vanaema tehtud, aga kui seda ei ole, siis sobib ka röstitud rukkipala. Lõika peale paksem, ideaalis turult ostetud Eesti suitsusingi viil ning lisa kõige peale ema tehtud hapukurki (jällegi, sobib ka poekurk). Naudi!

Krõbekana
Võta kanakintsuliha ja marineeri see kolme lusikatäie sojakastmega, lisa südame täis küüslauku, 15 g küpsetuspulberit, 1 muna ja 30 g kartulitärklist.

Marineeri minimaalselt 40 min, aga mida kauem, seda parem.

Küpsetamiseks valmista ette 3 klopsitud muna ja kauss kartulitärklist. Kasta esimesena kana muna ja siis jahu sisse. Korda seda protsessi 3 korda. Küpseta kana, kas kuumaõhufritüüris või õli sees.

Brownie
Sulata kokku 100 g piima- ja 100 g tumedat šokolaadi ja 200 g võid vesivannil või mikrolaineahjus. Samal ajal klopi kausis 3 muna ja 50 g suhkurt. Siis vala šokolaadi ja või segu muna ja suhkru sekka ning sega ühtlaseks. Lisa 100 g jahu, veidi vaniljeekstrakti ja natuke tunde järgi soola. Sega kõik ühtlaseks ja vala ahjuvormi. Küpseta ahjus 25-30 min ja ongi valmis.

Üleöö kaerapuder marjade ja seemnetega
6 sl täistera kaerahelbeid, 1tl steviat, näpupotsaga soola, 1tl päevalilleseemneid, 1 tl chiaseemneid, peotäis külmutatuid või värskeid lemmikmarju (vaarikad, mustikad, pohlad, mustsõstrad).

Sega kõik kokku, vala üle piimaga ja pane ööseks külmkappi. Hommikuks on südant ja meelt kosutav hommikupuder valmis.

Sepik juustuga
Rösti sepiku viilud ja aseta soojadele sepiku viiludele juust või pane juust sepiku viilude vahele ja küpseta võileiba võileiva grillis. Samas võib lihtsalt ka ilma kuumutumata sepikut ja juustu koos süüa. Kõrvale söö mõned kirsstomatid.

Gruusia leib tomati ja juustuga
See on ideaalne retsept nendeks päevadeks, kui toidu tegemisega väga pingutada ei jaksa. Puri leib või paksem lavaš tuleks lõigata endale sobivateks tükkideks ja katta tomatite ja juustuga, maitsestada endale meeldivate maitseainetega ning küpsetada ahjus kuni juust on sulanud. Peale küpsetamist annab väga hea maitse tilk oliiviõli. Olen katsetanud erinevate lisanditega, näiteks sink või peekon, kuid mulle endale meeldib lihtne tomati ja juustu kooslus kõige rohkem.

Lumepallisupp
2 muna, eraldi vahustada oma maitse järgi suhkruga, tsipake soola, mis magusat tasakaalustab. Aja 0,5 l piima keema ja kuumuta vahustatud munavalge lumepallideks ning lõpuks sega munakollane sama kuuma piima sisse hoolikalt, et munakollane saab ühtlaselt pakseneda, ülekeeta ei tohi ning apetiitset isu kõigile!

Hommikused bruchettad
Sega kausis omavahel väikseks hakitud tomat, paprika, küüslauk. Lisa törts oliiviõli ning veidi soola/pipart. Pane segu viilutatud ciabattale. Segu peale lisa riivjuust (tavaline või parmesan). Küpseta ahjus 4-6 minutit, kuni sai on krõbe. Ahjust välja võttes lisa värskeid ürte (till, murulauk, sibul, basiilik vm). Naudi!

Roheline smuuti
Blenderisse visata peotäis värsket kurki, peotäis varsselleri tükke, peotäis spinatit (või üks külmutatud spinatikuubik), muud rohelist, mida külmikus leidub (kas või lehtsalatit või kapsast), kalehooajal kalet. Lisa pool klaasi vett + 1 avokaado (tuleb mõnus kreemine) + näpuotsatäis roosat himaalaja soola. Kevadeti lisan veidi naadi / nõgese / võililillelehti, muul ajal maitseb imehästi ka piparmünt või basiilik. Lisa ka tilgake laimimahla, kui hapukus meeldib.

Puuviljasalat
Pese puuviljad ja vajadusel koori. Sobivad viinamarjad, arbuus, pirn, maasikad. Kastmeks pigistada laimi või sidunit. Lasta külmutuses üleöö seista ja hommikul süüa.

Ramen/nuudlitega puljongisupp
Võta puljong (või keeda ise – kontidest, köögiviljadest vms) ja aja soojaks ja maitsesta vähese sojakastmega vastavalt maitse-eelistustele. Eraldi keeda nuudlid (nt munanuudlid, ramen nuudlid, shirataki nuudlid), kurna, vala külma veega üle. Varu erinevaid toiduaineid, mida sinna supile veel lisada – paksoi, oavõrsed, roheline hernes, mais, seened, muna, aeglasel tulel küpsetatud liha, siin on ainult kujutlusvõime ja sahvri sisu piiriks. Pane sobivasse kaussi kuum puljong, sinna sisse keedetud nuudlid ja peale vastavalt sellele, mida parasjagu on, muid eelnimetatud ja eel-mittenimetatud toiduaineid. Peale võid puistata ka seesamiseemneid, lisada mõni nori(vetika)leht ja naudi kuumalt.

Lohesalat spargliga
Võta lohe (st lõhe, forell – toores, sojakastmega maitsestatud, soolatud, suitsutatud, äkise kujul – mida parasjagu on) ja võta mõned sparglid ja prae õrnalt või sees ära. Veel võid või sees soojendada nt miniroomakapsast, lehtkapsast. Võta erinevaid värskeid rohelisi salateid, mida parasjagu on – spinat, lehtsalat, lambasalat, rukola, karulauk, miks mitte värskehapu kurk, suhkruherned jne. Tükelda kõik suupärasteks tükkideks, lisa natuke majoneesi või kreeka jogurtit, pane taldrikule, selle peale küpsetatud sparglid ja kala ning lase hea maitsta. Kui salat ise õnnelikuks ei tee (mis on vähetõenäoline), siis seal sisalduvad vitamiinid teevad kindlasti.

Kiluvõileib
Võta kilud – kui need pole puhastatud, siis puhasta enne ära. Võta leib vastavalt oma maitse-eelistustele. Võta veidi võid ja määri see leivale. Pane kilu sinna peale ja kui on keedumuna ja rohelist sibulat, siis need ei tee ka paha. Korda palju kordi, naudi heas seltskonnas.

Must leib või ja suhkruga
Paned musta leiva rösterisse, paned võid peale, paned suhkrut peale ja naudid!

Taimse hakkliha pasta bolognese
Keeda spagetid. Pruunista päevalilleõliga üks väike hakitud sibul ja taimne hakk(liha) – näiteks Thormi taimevalgu haks. Maitsesta vastavalt eelistusele (näiteks liha üldmaitseainega). Lisa haksile purk Felixi bolognese kastet, loputa purk vähese veega ja lisa see ka pannile. Kui kaste on mõnda aega podisenud, serveeri koos spagettide, parmesani ja kirsstomatitega, jahvata peale pipart.

Ahjukilud
Puhastada värsked kilud peadest ja sitasoolikast. Laduda pannile, peale raputada soola ja just neid maitseained, mis meeldivad. Mina kasutan sidrunipipart, kurkumit ja vahel isegi kaneeli. Panna suhteliselt kuuma ahju ja lasta küpseda kuni on valmis ehk sellised natuke sihvka sarnased. On hea lihtsalt snäkiks ampsata. Aga minul peavad kalad olema suhteliselt värsked, sest selliselt saab tõeliselt kena maitsega kalatoidu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.