Poodidesse ilmub uus oliiviõli nimetus. Miks see vajalik on?

Foto: Pixabay

Euroopa Liidu Teatajas avaldati uued oliiviõli turustusstandardite määrused, mille kohaselt võetakse eesti keeles kasutusele uus nimetus “väärisoliiviõli”. Edaspidi peab seda nimetust kasutama oliiviõli sisaldavate toodete pakenditel. 

Turustusstandardite määruste muutmise käigus vaatas maaeluministeerium üle oliiviõlide eestikeelsed tõlked. Oliiviõli on üks toodetest, millele on Euroopa Liidus kehtestatud turustusstandardid. Nende kohaselt tohib oliiviõli nimetusena kasutada vaid selle seaduslikku nimetust ehk õigusaktiga kehtestatud nimetust.

Eesti keeles oli kasutuses kaks oliiviõli nimetust – neitsioliiviõli ja külmpressitud oliiviõli, mis tekitas segadust eri tarneahela lülides ning tegi keeruliseks ka põllumajandus- ja toiduameti järelevalvetoimingud märgistuse kontrollimisel.

Koostöös keeleameti ja Eesti keele instituudiga jõuti ühisele otsusele hakata edaspidi kasutama nimetust väärisoliiviõli.

Sellest tulenevalt tõlgitakse nimetus extra-virgin olive oil edaspidi ekstra-väärisoliiviõliks ja virgin olive oil väärisoliiviõliks.

Nimetuse muutus ei puuduta ainult õlisid, vaid ka teisi tooteid (konservid, kastmed jne), mille koostisosade loetelus on märgitud ekstra-väärisoliiviõli või väärisoliiviõli. 

Maaeluministeeriumi teatel on nad teadlikud, et ettevõtted ei jõua pärast õigusaktide jõustumist kohe kõiki nimetusi muuta. „Eeldame, et vajalikud muudatused tehakse järk-järgult mõistlikul ajaperioodil,“ ütles maaeluministeeriumi põllumajandus- ja maaelupoliitika osakonna juhataja Kristel Maidre.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.