Raadiku pälvis esimese Ida-Euroopa munitsipaalkorterite elurajoonina rahvusvahelise rohemärgise

Raadiku elamurajoon. Foto: Lumi Capital

Maailma juhtiva jätkusuutlikkuse sertifikaadiga BREEAM hinnatakse hoonete kestlikkust, energiatõhusust ja kasutajate heaolu tervikuna. Raadiku majad pälvisid BREEAMi „väga hea” hinnangu.

Lasnamäe linnaosas asuvaid Raadiku munitsipaalelamuid tunnustati tänavu veebruaris BREEAM jätkusuutlikkuse sertifikaadiga, mis põhineb maailmas enim tunnustatud ja põhjalikel hindamispõhimõtetel, teatas osaühing Raadiku Arendus.

Rohemärgise saamiseks hinnatakse hoonet kuni kaheksas kategoorias: vaadeldakse kasutajate heaolu, energiatõhusust, ligipääsetavust ja tänapäevaseid transpordiühendusi, hoone kestlikkust ning rohelahendusi hoone ümber jne.

Raadiku munitsipaalmajadele tõid tunnustuse esmajoones elamute energiatõhusus, sisekliima reguleeritavus, kvaliteetsete ehitusmaterjalide kasutus, avar haljasala ja välipuhkealad elanikele.

Litsentseeritud BREEAMi hindaja, Tepsli eksperdi Margus Tali sõnul on rohesertifitseerimise valdkond seni olnud ennekõike suunatud ärikinnisvarale, elukondlikele hoonetele on tähelepanu osutatud alles alates 2020. aastast.

„Kogu Baltikumis on elamute sertifitseerimine olnud pigem haruldane ja seni on Eesti eluhoonetest ainsana pälvinud BREEAMi märgise Lumi Capitali portfelli kuuluvad Lumi Kodude üürikorterid Manufaktuuri ja Aiandi kvartalites. Nüüd on olulise tunnustuse saanud ka Raadiku munitsipaalmajad,” rääkis Tali.

Ühtlasi on Raadiku majad esimesed BREEAMi märgisega munitsipaalelamud terves Ida-Euroopas. „Näeme, et turul teadlikkus kasvab – üha enam soovitakse sertifitseerimisega saada kindlust, et olemasolev või uusehitis vastab kõigile tänapäevastele ja rohepöörde tingimustele,” lisas Tali.

„Kõrge hinnangu saamiseks tegime Raadikule ka lisainvesteeringuid ning kuna sertifikaati tuleb regulaarselt ka uuendada, saame tulemuste põhjal plaanida ka arendusi tulevikuks,” ütles Raadiku Arenduse juhatuse liige, Lumi Capitali partner Martin Rekor.

2010. aastal valminud Raadiku munitsipaalkorterite elurajoonis on üheksa maja 1215 korteriga, mis on koduks umbes 3500 Tallinna elanikule. Elamukompleksi omanikuks on Raadiku Arendus OÜ, mida juhib Lumi Capital.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.