Riik pakub kultuuriväärtusega avalike hoonete soojustamiseks ja küttesüsteemide uuendamiseks kuut miljonit eurot

Foto: Ksenia Chernaya / Pexels.com

Kohalikud omavalitsused ja riigiasutused saavad tänasest taotleda raha kultuurilise, arhitektuurilise ja ajaloolise väärtusega avalike hoonete energiatõhususe parandamiseks.

„See raha on väga vajalik vähendamaks hoonefondi ülalpidamiskulusid ja energiatarvet,” ütles rahandusminister Mart Võrklaev. “Suunasime juba eelmisel aastal asutuste ja omavalitsuste hoonete energiatõhususse kokku 87,6 miljonit eurot ning jätkame ka sel aastal. Sellised suunatud investeeringud on läbi renoveerimistegevuse abiks ka kohalikule ehitusturule.”

Kuue miljoni euro suuruse eelarvega taotlusvooru avasid rahandusministeerium ja Riigi Tugiteenuste Keskus. Kolme aasta jooksul tuleb mitu samasugust taotlusvooru, milleks on riigieelarvest arvestatud kokku 24 miljonit eurot.

Taotlusvooru läbi viiva Riigi Tugiteenuste Keskuse avaliku taristu talituse juhataja Anna Zolini sõnul toetatakse selliseid tegevusi, mis suurendavad kultuuriväärtusega hoonete energiasäästu ja edendavad taastuvenergia kasutust. 

“Toetust saab kasutada nii hoonete soojustamiseks, õhupidavuse parandamiseks kui ka küttelahenduste uuendamiseks. Samuti ventilatsiooni- või jahutussüsteemide rajamiseks, valgustuse, automaatika ja tarkade juhtimisseadmete paigaldamiseks,“ selgitas Zolin. „Toetuse abil tehtud tööde eesmärk on eelkõige energiamahtude ja -kulude vähenemine. See tähendab, et tööde tulemusel peaks hoone energiatõhusus paranema vähemalt 20 protsenti.“

Toetusalune hoone peab olema ehitis- või ajaloomälestis või asuma muinsuskaitsealal. Avaliku sektori hoone tähendab, et kasutajaks on kohalik omavalitsus, riigiasutus või tema hallatav asutus, avalik-õiguslik juriidiline isik, riigi või omavalitsuse sihtasutus või äriühing. Taotlusvoorust on ühe projekti jaoks võimalik taotleda kuni 400 000 eurot, toetuse maksimaalne suurus ruutmeetri kohta on 800 eurot.

Taotluste esitamine toimub e-toetuse keskkonna kaudu. Rohkem infot taotlemise tingimuste ja infopäeva kohta leiab RTK kodulehelt.

Vooru rahastatakse riigi eelarvestrateegias ette nähtud meetmest „Avaliku sektori hoonete energiatõhusus”.

Meetme rakendamist koordineerib rahandusministeerium, taotlusvoore viib läbi, väljamakseid teeb ja järelevalvet teostab Riigi Tugiteenuste Keskus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.