RMK hakkab üraskiga asustatud püünispuid metsast välja viima

Ahja jõe ürgoru maastikukaitseala. Pilt on illustreeriv.Foto: Külli Kolina

RMK hakkab üraskiga asustatud püünispuid metsast välja viima
Kuna ürask on nüüdseks ärganud talveunest nii Põhja- kui Lõuna-Eestis, hakkab RMK üraskiga asustatud püünispuid metsast välja viima.

Tänavuse jaheda kevade tõttu algas kuuse-kooreüraskite lendlus tavapärasest hiljem. Viimaste päevade soojad ilmad on aga üraskid liikvele ajanud ja kahjurid on kuuski asustamas. RMK üraski lendluse seirealadelt kogutud info põhjal on lendlus kõige aktiivsemaks muutunud Lõuna- ja Kesk-Eestis, veidi tagasihoidlikum on lendlus saartel ja Põhja-Eestis.

Kätte on jõudnud aeg viia metsast välja varem langetatud tormiheide ja üraskitega asustatud püünispuud, et ennetada üraski levimist veel tervesse ja kahjustamata metsa. “Metsamajandaja jaoks tähendab see seda, et okaspuu metsamaterjal tuleb kiiresti kokku vedada ja metsast ära toimetada enne, kui ürask jõuab hakata terveid kuuski kahjustama,” rääkis RMK juhatuse liige Tavo Uuetalu.

Alates 20. märtsist tegi RMK üraskitõrje eesmärgil lageraiet 450 hektaril. Lisaks likvideeriti sanitaarraie käigus nii väiksemaid üraski kahjustuskoldeid kui ka üraski levikut soodustavaid tormikahjustusi sel kevadel kokku 1300 hektaril.

Tõrjetöid tehti RMK teatel kõige suuremate kahjustustega puistutes, kus langetati juba kahjustatud kuuski ja üraskite lõksu meelitamiseks püünispuid. Tänase seisuga on RMK hallatavas majandusmetsas tuvastatud eelmisel aastal tekkinud üraskikahjustusi ligi 3000 hektaril.

“RMK pole kunagi varem nii suures mahus teinud kuuse-kooreüraski tõrjeks vajalikke metsakaitselisi töid,” ütles Uuetalu. “Oleme sel kevadel väga palju õppinud ja saadud kogemused on meile suureks abiks üraskikahjustuste laienemise peatamisel. Tänavukevadine lahing võib olla läbi, aga sõda veel jätkub – seirame ja likvideerime ka tulevikus värskeid üraskikahjustusi.”

Nüüdsest saavad huvilised ka oma silmaga vaadata üraski toimetusi RMK üraskikaamera vahendusel. Kaamera on üles seatud Lääne-Virumaale Ussimäe külla.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.