Homme, 19. septembril üle maailma toimuvale koristuspäevale on registreerunud ligi 17 000 inimest. Vastame viiele peamisele küsimusele, mis võivad tekkida, kui sa pole end veel sellele kirja pannud.
Eestis soovivad maailmakoristuspäeva eestvedajad pöörata tähelepanu eelkõige hajusalt paiknevale väikesele ja nähtamatule prügile – suitsukonidele, pudelikorkidele, aga ka näiteks ühekordsetele nõudele.
Loodusesse sattunud väikeprügi ei jõua suure tõenäosusega kunagi nõuetekohasesse käitlusesse: see jääb loodusesse aastakümneteks või leiab tee looma-linnu toidulauale, sisenedes seeläbi ka toiduahelasse.
Siin on viis peamist küsimust, mis võivad seoses koristuspäevaga tekkida:
Kas maailmakoristuspäevale peab end kirja panema?
Jaa, kindlasti. Registreerida saab maailmakoristuse kodulehel nii individuaalselt kui ka grupina. Selleks pead sa kirja panema kõik vajalikud andmed, samuti selle, mitmekesi ja kuhu lähed koristama.
Pärast koristuspäeva küsitakse uuesti osalejate lõplikku arvu ja korjatud prügi kogust.
Kuhu saab koristama minna?
Sel aastal keskendutakse prügile oma koduümbruses ja nendes kohtades, kus iga päev liiutakse. Peamine, et astud homme oma koduuksest välja ja aitad koristada pürgi oma koduradadelt.
Millised töövahendid tagab maailmakoristuspäev?
Tänavu ei jagata kellelegi vahendeid. Seega otsi kodust üles prügi korjamiseks sobilik kasutatud kott (selleks sobib ideaalselt leivakott). Kindlasti võta kaasa kaitsevahendid: kindad, kummikud ja helkurvest, kui koristad maantee ääres.
Igaks juhuks haara kaasa ka torkekindel pappkarp (näiteks kingakarp) või purk, kuhu saad korjata ohtlikke jäätmeid (patarei, süstal).
Kuidas on korraldatud prügi äraviimine?
Kohalikud omavalitsused soovitavad kasutada väikeprügi jaoks avalikke prügikonteinereid, nende täitumisel pane suletud kott prügikonteineri kõrvale.
Kui koristad maanteeääri või riigimetsa, võta pärast koristust täpsed prügikottide kogumiskoha koordinaadid ja edasta need maailmakoristuspäeva tagasiside vormi kaudu korraldajatele.
Mõni kohalik omavalitsus on välja pannud ka avalikud konteinerid, täpsema info leiad maailmakoristuspäeva kodulehelt.
Kuidas jõuab prügi jäätmejaama?
Prügi jõudmise prügikasti, -konteinerisse või jäätmejaama korraldab iga koristustiim ise. Maailmakoristuspäeva suurimad partnerid on RMK, Maanteeamet ja kõik kohalikud omavalitsused, kes panevad kindlatesse punktidesse oma konteinerid välja, samuti on võimalik prügi ära viia mitmesse jäätmejaama.