Tartu linnapeakandidaadid peavad avalikku debatti ja niidavad vikatiga

F: Pixabay

Seitsme erakonna Tartu linnapeakandidaadid peavad 9. septembril Tartus Vanemuise ja Kaubamaja vahel asuvas Uueturu pargis arutelu linna elurikkuse tuleviku üle. Arutelu lõppeb linnapeakandidaatide ühise vikatiga niitmisega samas Uueturu pargis, kus sümboolse toetusena niidetakse maha kevadel rajatud kodumaiste niidutaimedega linnaniit. Sündmusele oodatakse kuulama ja kaasa arutlema linnarahvast. 

Elurikkuse debatil “Haljas või paljas Tartu?” tuleb Tartu linnapeaks pürgijatel linna elurikkust puudutavatele küsimustele vastata mitme nurga alt. Nii tulevadki arutluse alla küsimused näiteks sellest, kuidas Tartut veelgi elurikkamaks muuta ning kas üldse peakski? Kui hästi on Tartu kliimamuutusteks valmis ning mis on jäänud selles vallas tegemata? Kuidas muuta liikumine Tartus ja Tartusse meeldivaks ja keskkonnasäästlikuks? 
 
Elurikkus on üks tähtsamaid teemasid, millega linnad üle maailma senisest märksa enam tähelepanu alla satuvad ning tegelema peavad. Eestimaa Looduse Fond on viimasel paaril aastal tutvustanud igaühe looduskaitset vikatiga niitmise treeningutel mitmetes paikades üle Eesti. Sel aastal on linnade huvi koostöö vastu varasemast suurem olnud.

“Linnade roll elurikkuse hoidmisel ja edendamisel on sama vajalik kui maapiirkondade oma. Igaühe looduskaitse kaudu saab elurikkust edendada ka iga linnakodanik, kohalik omavalitsus saab näidata eeskuju ning luua tingimused,” selgitas Eestimaa Looduse Fondi igaühe looduskaitse edendaja Mari Kaisel. “Vikatiga niitmine on üks lihtsamaid igaühe looduskaitsega tegelemise viise, mis võimaldab nii linna avalikel aladel kui ka linnaaedades suurendada rohelust ja liigirikkust. Vikatiga niitmisel on palju eeliseid – see saastab vähem keskkonda, kahjustab vähem niidetavaid taimi ning loomastikku ja on niitjale füüsiliselt tervislik,” lisas Kaisel. 

Kureeritud elurikkuse eesmärk Tartus on tõsta kesklinna parkides elurikkust ning juhtida linlaste tähelepanu looduse ja inimese lähendamise vajadusele ja võimalustele. Näiteks rajati  2021. aasta kevadel linnasalu, aasta varem linnaniit.

„Need tegevused on siiski piiratud nelja kesklinnas paikneva haljasalaga. On veel hulk võimalusi, kuidas Tartut elurikka linnakeskkonna eestkõneleja ja eeskujuna vormida – ootame huviga kandidaatide seisukohti selles küsimuses“ ütles maastikuarhitekt Karin Bachmann, üks Kureeritud Elurikkuse eestvedajatest.

Debatil löövad kaasa ning niidavad Loone Ots (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond), Kristina Kallas (Eesti 200), Johanna Maria Tõugu (Erakond Eestimaa Rohelised), Tõnis Lukas (Isamaa), Jaan Toots (Keskerakond), Urmas Klaas (Reformierakond), Lemmit Kaplinski (Sotsiaaldemokraatlik Erakond).
 
Sündmust modereerib  Tartu Postimehe peatoimetaja Rannar Raba. Debati ülekannet saab vaadata ka Tartu Postimehe otseülekandest. Sündmust korraldavad Kureeritud Elurikkus ning Eestimaa Looduse Fond, toetab Avatud Eesti Fond koos Vabaühenduste Liiduga Aktiivsete Kodanike Fondist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.