Tartus alustas kaubavedu linna esimene elektriveok

A. Le Coqi elektriveok. Foto: A. Le Coq

Tartu 2024 kultuuripealinna avaürituse rongkäigu osaline oli ka äsja A. Le Coqi autoparki lisandunud Scania täiselektriline raskeveok. See on esimese elektriline raskeveok Tartus.

Uuenduslik masin on ettevõtte autopargis teine. Poolteist aastat tagasi soetas A. Le Coq Baltikumi esimese täiselektrilise raskeveoki Tallinna piirkonna teenindamiseks.

„Meie kogemus elektriveoki kasutamisel on osutunud väga positiivseks,” ütles A. Le Coqi juht Jaanus Vihand. “Erinevalt esialgsetest arvamustest ei nõudnud sõiduki kasutusele võtmine jaotuslogistikas mingeid ümberkorraldusi ja sellega saab efektiivselt teha kõik vajalikud tarned. Sõiduk on end väga heast küljest näidanud ka talvisel perioodil.”

Nüüd võetakse täiselektriline sõiduk kasutusele kaupade tarnimiseks Tartu piirkonnas. Sellega väheneb linnaruumis müra ja heitgaaside hulk. Ühe elektriveoki kasutamisel vähenevad CO2 heitmed aastas keskmiselt 20 tonni võrra, mida võib võrrelda umbes 33 sõiduauto kasutamisega.

„Arvestades, et transpordisektor moodustab Eestis kasvuhoonegaasidest ligikaudu 17%, on autopargi täiendamine elektrisõidukitega loogiline samm,“ lisas Vihand.

„Meil on hea meel anda A. Le Coqile üle Tartu ja Lõuna-Eesti esimene elektriveok, mis hakkab sõitma taastuvelektriga, vähendades nii fossiilsete kütuste tarbimist ja heitgaase kaubavedudes,” lausus Scania Baltikumi tegevjuht Janno Karu. “Võime ka öelda, et pool sellest Scania elektriveokist on kohalik Eesti toode, sest kaubafurgoon ehitati Tartu ettevõttes Tarfurgo.”

Kogu ettevõttes tervikuna kasutatakse ainult taastuvat roheelektrit, kaasa arvatud elektriveoki laadimiseks. Selle tulemusel on sõiduki energiakasutuse jalajälg (wheel-to-wheel) võrreldes diiselveokiga 99% väiksem. Veok on võimeline ühe laadimise ja täislastiga (14 tonni) läbima korraga kuni 250 kilomeetrit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.