Uus nutilahendus hõlbustab loodusvaatluste sisestamist

Foto: Veljo Runnel

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia elurikkuse digiarhiivide töörühm arendas välja uue nutirakenduse PlutoF Go, mis lihtsustab loodusvaatluste sisestamist andmebaasi.

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia arendatav elurikkuse andmesüsteem PlutoF pakub mitmekülgseid andmehaldusvahendeid nii kutselistele loodusuurijatele kui ka harrastusteadlastele. Loodusvaatlejad saavad käepäraselt sisestada vaatlused nutitelefonis PlutoF andmesüsteemi, toetudes viimase tänapäevasele taksonoomiale ning maailma standarditele vastavale andmemudelile.

Nutirakendus on mõeldud eelkõige loodusvaatluste mobiilseks sisestamiseks, aga sisestada saab ka loodusteaduslike kollektsioonide või keskkonnaproovide andmeid. PlutoF Go rakenduses saab kasutaja vaatlusi talletada ilma internetiühenduseta, hiljem tuleb tal vaatlused sünkroniseerida andmebaasiga.

Rakendus võimaldab salvestada pildi-, heli- ja videofaile. Toreda lisavõimalusena kuvab PlutoF Go kõigi kasutajate jooksva aasta vaadeldud liikide nimestikku. Rakendust saab kasutada eesti, inglise ja vene keeles.

Vahetult enne Loodusfestivali avalikkuse ette jõudnud rakendus PlutoF Go on soovituslik vaatluste sisestamise vahend ka 11.–12. juunil toimuval loodusvaatluste maratonil. Loodusvaatluste maraton on osa kaheksandast Loodusfestivali programmist.

Maratoni käigus panevad inimesed eelnevalt registreeritud vaatlusaladel 24 tunni jooksul kirja nii palju kohatud liike kui võimalik. Vaatlused sisestatakse andmeportaali, kus need on avalikult kõigile kättesaadavad.

Maratoni korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldajad on Linnuvaatleja ja mitmed loodusharidust edendavad asutused ning vabatahtlikud üle Eesti.

Rakenduse saab alla laadida Android operatsioonisüsteemile Google Play veebipoest. Rakendus PlutoF Go iOS süsteemile on arendamisel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.