Valitsus andis täna põhimõttelise heakskiidu toetada Eesti ettevõtete osalemist üle-euroopaliste vesinikuprojektide (IPCEI) väärtusahelates ning lisaks erarahale investeerida vesinikutehnoloogiatesse ka riigi poolt.
“Valitsuskabinetis otsustasime täna toetada kolme üle-euroopalise tähtsusega projekti vesinikutehnoloogia arendamiseks,” lausus valitsuse pressikonverentsil peaminister Kaja Kallas. “Need on projektid, mis tooksid Eestisse 111 miljonit eurot investeeringuid ja oleksid väga tulevikku vaatavad. Energiapuudujäägi ja rohepöörduga seonduvalt, et meil oleksid uued tehnoloogiad ja et neid tehnoloogijaid arendataks Eestis ja meil oleks neist kasu. Reeglite järgi saab neile projektidele lihtsustatud korras anda riigiabi, et need projektid saaksid tööle. Kogumaht on 111 miljonit eurot ja toetus 67,5 miljonit eurot, mis jaguneb 2022-2026 aasta peale. Need on olulised projektid, et Eestis rohepööret ja energiapööret teha.”
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt ütles, et vesinikutehnoloogiate läbimurre maailmas on algamas, oluline on sammuda eesliinil ja toetada Eesti projekte.
“Vesinikust saab tulevikus rohe- ja innovatsioonipöörde üks peamine alustala, mille arendamine loob juurde tarku ja kõrgepalgalisi töökohti, vähendab meie tarbijate energiakulusid ning saame välja vahetada kõrge süsinikulekkega tehnoloogiad,“ lisas ta.
Vesinikutehnoloogiate kaasrahastuse võimalikud allikad lisaks Euroopa Liidule on rakendusuuringute programm, teadus- ja arendustegevuse meetmed, Ida-Viru ettevõtluse teadmusmahukuse toetus, „Euroopa horisont“ programm ja vajadusel CO2 kauplemistulu aastatel 2022–2026.
Suti sõnul on Eestis hetkel investeerimisküpsetest ettevõtetest Euroopa Komisjoni heakskiitu ootamas kolm ettevõtet, kellel on suur potentsiaal panustada kogu Euroopa Liidu vesinikuenergia tulevikku.
„Eesti ettevõtete potentsiaal arendada vesinikul põhinevat kõrgtehnoloogiat on suur, millega suurendame energia tootmist ja tarbimist keskkonnasõbralikul viisil. Oluline on, et need meie kõigi jaoks kasulikud tulemused ei jääks investeeringu puudumise tõttu toppama,“ lisas ta.
IPCEI võimaldab tuua kokku avaliku ja erasektori tegevused, et viia läbi ulatuslikke väärtusahelapõhiseid koostööprojekte ning aidata kaasa ekspordile, Euroopa Liidu majanduse kasvule ja konkurentsivõimele.
Samuti saavad tulevikus meie ettevõtted kaasa rääkida EL-i vesiniku väärtusahela loomisel ning olla partneriteks teistele rahvusvahelistele ettevõtetele.