Saku Õlletehast tunnustati taaskord vastutustundliku ettevõtte kuldmärgisega

Saku Õlletehase turundusjuht Eva Maarend (keskel) võttis kuldmärgise vastu regionaalminister Madis Kallaselt ja VEF-i juhatuse liikmelt Katrin Batsilt.Foto: Kristiin Elmat

Saku Õlletehas pälvis ainsa Eesti joogitootjana tänavu taaskord vastutustundliku ettevõtte kuldmärgise, mis on tunnustuseks ettevõtte ambitsioonikatele eesmärkidele kestlikkuse vallas, sealhulgas ettevõtte eesmärgile saavutada kogu oma väärtusahelas süsinikneutraalsus 2040. aastaks. Äsja valmis Saku Õlletehasel ka 2022. aasta kestlikkuse ehk ESG-aruanne.

“Keskkonnahoid ja loodusressursside säästlik kasutamine on osa meie igapäevasest tööelust. Carlsberg Grupi liikmena oleme alates 2017. aastast jätkusuutliku arengu vallas tegutsenud eesmärgistatult ja koos selgete mõõdikutega. Meie eesmärk on hoolida meid ümbritsevast keskkonnast ja meie inimestest ning olla seeläbi teenäitajaks nii teistele Eesti ettevõtetele kui meie jookide tarbijatele, koostööpartneritele ja ühiskonnale laiemalt. On suureks tunnustuseks, et meie tegemisi pannakse tähele ka laiemalt ja meid ainukese joogitööstusettevõttena 2023. aastal vastutustundliku ettevõtte kuldmärgisega tunnustati,” ütles Saku Õlletehase juhatuse liige Jaan Härms.

Saku Õlletehas.Foto: Mihkel Notta

Mullune suurim projekt – päikesepark

Saku Õlletehas on oma energiatarbimise efektiivistamisega tegelenud juba aastaid. Jaan Härms märkis, et alates 2015. aastast kasutatakse taastuvelektrit ning möödunud, 2022. aasta oli selles vallas eriti märgiline, sest Saku Õlletehase katusele paigaldati Eesti suurim tööstushoone katusele rajatud päikesejaam.

“Sobiliku ilma korral on võimalik ainuüksi päikesest saadava energiaga toota kõik Saku Õlletehase pudeli- ja vaadijoogid ehk villida pudeli- ja vaadiliini tooted,” lausus Härms.

CO2 ringmajandusesse

Sakku paigaldatud CO2 kokkukogumise ja taaskasutamise süsteem võimaldab tehasel toota ise ligi 65 protsenti pruulimisel vajaminevast süsihappegaasist.

Saku Õlletehas käivitas eelmisel aastal ka täiendava energiatõhususe projekti, mida kaasrahastatakse Keskkonnainvesteeringute Keskuse keskkonnaprogrammist.

“Paigaldasime tehasesse seadme, mis kogub kokku käärimisel tekkiva süsihappegaasi ja suunab selle ringmajanduse põhimõtteid järgides uuesti tootmisse. Süsihappegaasi kokku kogumise ja taaskasutamise süsteem võimaldab meil toota ligi 65 protsenti pruulimisel vajaminevast CO2-st” selgitas Härms.

Lisaks parandas Saku Õlletehas ka oma energiaalast varustuskindlust läbi vedelgaasi lahenduse, mis võimalike tõrgete korral tootmises täisvõimsusel tööd jätkata võimaldab.

Panus inimestesse ja kogukonda

Saku Õlletehase juhatuse liikme sõnul on ettevõtte tegevuste keskmes hoolimine ning lisaks kestlikkuse valdkonnale on Saku Õlletehas järjepidevalt ja eesmärgistatult tegutsenud kõrvuti ka muude keskkonnaalaste, hea valitsemistava ja sotsiaalmõjude (ESG) põhimõtete rakendamisega.

“Samavõrra oluline kui keskkonnahoid on meile panus inimestesse – nii oma töötajatesse kui ka kohalikku kogukonda ja ühiskonda laiemalt. Suure tööstusettevõttena ja tööandjana meie kohustus vastutada oma töötajate heaolu ja tervise eest – igaüks meie ligi 300 töötajast peab töölt koju minema sama tervena kui ta tööle tuli. Niisamuti ei saaks me olla edukad oma tegevuses, kui me ei teeks pidevat ja tulemuslikku koostööd kohaliku kogukonnaga,” rääkis Jaan Härms.

Saku Õlletehas on aastaid toetanud nii sporti, kultuuri, heategevust kui ka kogukondlikku vabatahtlikku tegevust. Lahjade alkohoolsete jookide tootjana on ettevõte võtnud nii kontserni tasandil, läbi rahvusvaheliste võrgustike kui ka Eestis endale kohustuseks edendada vastutustundlikku alkoholitarbimist ja võidelda alkoholi kuritarvitamisega.

“Kuna Saku tooted on igale Eesti inimesele teada ja tuntud, siis peame pakkuma tarbijatele kindlustunnet, et hinge ja hoolega valmistatud jooke on tehtud ka parimal võimalikul viisil, ümbritsevat keskkonda hoides ja väärtustades ning ka kogukondadesse panustades,” lisas Jaan Härms.

Saku Õlletehas osaleb indeksis juba üle 10 aasta

Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi (VEF) indeksi kvaliteedimärgise said tänavu 49 ettevõtet ja organisatsiooni, kelle tegevus on silmapaistev keskkonna, sotsiaalse ja hea juhtimistava (ESG) mõõtmes.

Saku Õlletehas osaleb Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi koostatavas iga-aastases vastutustundliku ettevõtluse indeksis alates 2013. aastast. Vastutustundliku ettevõtte märgis väljastatakse kaheks aastaks.

Indeksi metoodika on välja arendatud koostöös rahvusvaheliste ekspertidega. Hindamisel arvestatakse Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni põhimõtteid ja kestliku arengu eesmärke ning ESG hindamisraamistikke. Indeksi küsimustik on üles ehitatud selliselt, et seda saaks vastavalt taustsüsteemi ja ettevõtluskeskkonna arengusuundumustele muuta. Vastutustundliku ettevõtja märgis väljastatakse kaheks aastaks, märgised anti välja juba 15. korda. 

Juuni alguses avaldas Saku Õlletehas oma ESG-aruande 2022. aasta kohta. Raport on loetav siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.