Weekndi kontserdile oma joogitopsiga! Oleks see lubatud või saadetakse mind väravas kukele?

Sel nädalavahetusel toimub Tallinnas kauaoodatud Weekndi kontsert.Foto: Weeknd/Shutterstock.com via PuzzlePix

Juba mõnda aega on festivalide ja muude väliürituste külastajad märganud, et ühekordsete nõude asemel on võetud kasutusele korduskasutatavad pandinõud. Aga mis oleks, kui astuks sammu edasi ja läheks üritusele hoopis oma joogitopsi või kahvliga. On see lubatud? 

“Olen aru saanud, et osad korraldajad, kes on pigem keskkonnateadlikud, lubavad ja lausa suunavad inimesi tulema oma nõudega sündmusele, aga on ka neid, kes ei luba,” nendib Pakendikeskuse turunduse ja e-poe juht Maarja Martin.

Mõeldes neile, kes lubavad oma toidunõud kaasa võtta, töötas Pakendikeskus tänavu suvel välja universaalse üheinimese komplekti, mis sobib hästi just üritusel kasutamiseks. “Taldrik sobib nii praele, burgerile kui friikatele ja tops õllele, kokteilile või mahlale. Lisaks on juures söögiriistad. Komplekt on kilekotis, mille saab slideriga avada ja sulgeda,” kirjeldab Martin. 

Ta mainib, et on ise usin plastikust pokaalide kasutaja ja on märganud, et sama trendi on omaks võtnud paljud kolleegid ja tuttavad. 

“Peamiselt kasutavad plastikust pokaale seni veel naised. Kaasa võtan selle käekotis ja pokaal leiab kasutust kõikjal, kus on oht, et tahetakse pakkuda papptopsi.” Pealegi saab seda edukalt kasutada kasvõi spaas, rannas, reisil või grillipeol. 

Martin lisab, et korduskasutatav pokaal on viisakas ja turvaline võrreldes klaasiga ning parim on selle juures, et see on sinu enda oma ehk keegi võõras pole seda varem kasutanud.

Kes lubab, kes mitte

Kuidas suhtuvad ürituste korraldajad sellisesse komplekti? Kas on mõeldav, et pääsen oma pokaali ja sööginõudega ka nii suurte staaride nagu Depeche Mode või Weeknd kontserdile või populaarsele Viljandi folgile? 

Live Nationi turundusjuht Ott-Sander Palm tõdeb, et Weekndi kontserdil ei ole isiklike nõude kasutamine lubatud. Sama reegel kehtis eelmisel pühapäeval Depeche Mode’i Tallinna kontserdil. “Panditops tuleb osta kohapealt. Kaasa ei tohi võtta sellepärast, et see on artisti raideri (loetelu teenustest ja muudest tingimustest, millised on vajalikud artisti esinemiseks – toim.) poolt ette kirjutatud peamiselt ohutuse tagamise eesmärgil,” selgitab ta. 

Martin lisab Palmi selgitusele, et ta on isegi märganud, et vahel on sündmuse eeskirjades kirjas, et oma pudelit ei tohi kaasa võtta. See tähendab, et isegi oma tühja veepudeliga ei tohi tulla, et see siis kraaniveega täita. 

Kuna Live Nationil ei ole Palmi sõnul lähema aasta jooksul sarnaseid suurüritusi (nagu Depeche Mode’i või Weekndi kontsert) plaanis, siis ei oska ta ka ennustada, mida toob tulevik. “Kõigil väiksematel kontserdipaikadel, nagu Unibet Arena ja ka Helitehas, on oma süsteem olemas,” lisas ta.

Viljandi Folgi projektijuhi Anu Rannu sõnul on nende külastajad festivalile oma nõudega igati oodatud. “Meil on juba aastaid olnud see tingimus, mida me infokanalites ka levitame, et võib tulla oma toidunõudega ja kindlasti oma tühja joogipudeliga,” täpsustas Rannu. Ta lisas, et isegi juhul, kui kasutatakse pandinõude süsteemi, on nende sooviks, et inimene kasutaks sama topsi või taldrikut korduvalt, mitte ei rendiks igast söögi- või joogikohast uut. “Meil on topside loputamiseks loodud võimalused just selle sama korduva kasutamise mõttega,” ütles Rannu. 

Viljandi Folgi korraldajad ei ole küll kogunud eraldi statistikat, kui palju inimesi tuleb kohale oma nõudega, kuid Rannu sõnul on aasta-aastalt tunnetuslikult näha, et külastajate teadlikkus sel teemal kasvab ja seeläbi kasvab ka korduskasutatavate nõude kasutamine. 

Mugav lahendus on hoopis oma korduskasutatav plastikust pokaal kotti pista ja see endaga kaasa võtta. Foto: Pakendikeskus

Grillfesti peakorraldaja ja Avalike Ürituste Korraldajate Liidu koordinaatori Auris Rätsepa sõnul on nende festivalil lubatud oma kodust kaasa võetud nõusid kasutada. “Küll peab olema selgelt arusaadav, et tegemist on korduskasutusnõudega, mitte ühekordsete nõudega.” 

Grillfest teeb Rätsepa sõnul järgmisel aastal festivalialas korraldatud koostööd Ringoga ning nende nõud saab tagastada otse Ringo kogumiskasti kas Grillfesti territooriumil või ka hiljem Pärnus ja Tallinnas. “See on vajalik neile, kes joogiga lahkuvad alalt või ostavad süüa kaasa. Nad skaneerivad QR-koodi nõu küljest ja viskavad Ringo kasti – mugav ju. Kellel QR-koodi lugemise võimekust ei ole, see saab raha tagasi Ringo Grillfesti teeninduspunktist ehk siis viib oma nõud sinna telki ja vahetab need sularaha vastu,” selgitab ta.

Lisaks Ringole pakuvad Eestis sarnast pandinõude rendivõimalust veel Topsiring, Panditops ja RingKarp. Pakendikeskus veel nõude renditeenust ei paku, küll aga saavad kõik soovijad endale valiku vajalikke korduskasutusnõusid sealt osta.

Rätsep on ürituste korraldajaid koondava liidu koordinaatorina kuulnud igasuguseid jutte, mis on seoses topsindusega juhtunud. “Eelmisel nädalavahetusel keelduti ühel üritusel millegipärast inimestele nende oma topsi valamast erinevaid tüüpi jooke. See ei ole joogimüüja asi, mida inimene enda topsi tahab. Kui ta tahab keefiri ja viina segamini, siis kuna tema maksab ja nii tellib, siis tegelikult on tal ka õigus seda saada,” kirjeldab Rätsep. Üritustel, kus jookide tehasepakendist topsidesse väljavalamise kohustust korraldaja poolt kehtestatud ei ole, saab jooke müüa ka panditaaras, mis on olemuselt samuti korduskasutuspakendid.

Erinevaid situatsioone ja teadmist saab teema kohta Rätsepa sõnul juurde ammutada liidu kodulehel olevalt küsimuste ja vastuste rubriigist.  

Uus aasta toob üleriigilised uued reeglid

Korduskasutatavad pandinõud ja söögiriistad on juba mitmel suvel olnud erinevatel üritustel kasutusel. Tihti eelistatakse Martini sõnul, et topsil oleks küljes pandisüsteem, et tops ei jääks kuhugi vedelema ja oleks rahaline motivatsioon, et topsi kasutaja või keegi teine selle tagasi tooks. 

Alates tänavu 1. juunist on näiteks Tallinnas avalikel üritustel lubatud kasutada ainult selliseid nõusid, mida saab ilma kvaliteedis kaotamata kasutada mitu korda. Reeglina on sellised nõud valmistatud plastist, mis on vastupidavad ja tervisele ohutud ning mille ökoloogiline jalajälg on võimalikult väike. 

Alates 1. jaanuarist 2024 on kogu Eestis lubatud avalikel üritustel kasutada toidu ja joogi serveerimiseks üksnes korduskasutatavaid anumaid ja söögiriistu. Rätsepa sõnul peab kehtivat seadust täitma iga toidu- ja joogipakkuja, aga kuidas ta seda teeb, see on tema enda otsustada ja korraldada juhul kui ürituse korraldaja ei ole seda tegevust kindla partneriga või muul moel määratlenud. “Kas tal on enda nõud, või siis kasutab mõne teenusepakkuja teenust,” selgitab Rätsep ja lisab, et Grillfest kellelegi monopoli ei anna. 

Pandiraha ja mõnel juhul ka käitlustasu tuleb kohe välja käia

Samas tõdeb Martin, et teine ja alati mitte kõige rahakotisõbralikum pool kliendi jaoks on see, et pandiraha tuleb ostjal kohe välja käia. “Näiteks kui mitmelapseline pere ostab festivalil söögi ja joogi, siis ühe nõu pealt söögile otsa minev raha on mõnel pool pere peale päris suur,” tõdeb Martin. Selle raha saab küll hiljem tagasi, kuid peab olema siiski kohe olemas, et arve ära tasuda. 

Geenius kirjutas hiljuti, et erinevatel üritustel tuleb korduskasutatavate nõude eest välja käia erinev summa pandiraha – odavaim on kaheeurone pant ja kalleim viis eurot. Seejuures tuleb arvestada, et ilma võib jääda kuni viiendikust pakenditasust, sest alati ei saa kogu pandiraha tagasi.

Selleks, et korduskasutusnõudega seonduvaid kulutusi katta, võib Rätsepa sõnul ürituse korraldaja või toitlustaja, kui korraldaja seda lubab, kehtestada lisaks panditasule ka nn käitlustasu, mida erinevalt panditasust ostjale ei tagastata. “Depeche Model oli see üks euro,” täpsustab Rätsep. Ta lisab, et sellise käitlustasuga saab katta kulusid, aga see võib osutuda ka teenimisallikas, mis omakorda suurendab müüdavate jookide ja toitude hinda, tulemusena tarbitakse siis vähem. 

Just seetõttu tundub olevat soodsaim variant haarata üritusele kaasa isiklik, kuid kehtivatele nõuetele vastav korduskasutatav tops, pudel või kasvõi kogu nõudekomplekt.

Depeche Mode kontserdil oli panditopsi käitlustasu üks euro. Samasugust tasu võib toitlustaja küsida igal üritusel. Foto: Auris Rätsep/erakogu

Kaheksa aastat katsetusi

Eestis on joogitopsi pandisüsteemi mitmel pool juba aastaid proovitud. Tallinna Tänavatoidufestivalil lisati 2015. aastal ühekordses plastiktopsis joogile panditasu 1 euro 0,5-liitrise topsi ja 0,5 eurot väiksemate topside kohta. 

2016. aastal kirjutas Tartu Ülikooli tudeng Eliisa Saksing oma magistritöös, et lisaks julgustati külastajaid toidufestivalile tulema oma korduskasutatavate nõudega. Saksing tõi ka välja, et kuigi jätkusuutlike lahenduste poolest ideaalilähedasel Taani legendaarsel Roskilde festivalil ei kasutatud siis veel korduskasutatavaid topse, aitas lisatud pant vältida plastikprügi teket linnatänavatele. Sama süsteem toimis hästi ka Tallinna Tänavatoidufestivalil.

Saksing kirjutab oma magistritöös, et ühena esimestest võttis Eestis panditopsi süsteemi kasutusele Surfilaagri festival, mille territooriumil kehtestati oma panditops, mille sai kaasa esimese joogi ostuga. Ringlussüsteemis kasutatav tops lisas joogi hinnale 1 euro. Lisaks sellele, et üks tops leidis korduvat kasutust, aitas pant lisaväärtusena vältida topside vedelema jäämist laagri territooriumile. Ja isegi kui taara laagripaika ununes, leidsid selle peagi lapsed, kes topsi raha vastu vahetasid, kirjeldas Saksing. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.