#ärarääma episood 5: Puhtama looduse nimel tablettidega hambaid pesema?

Foto: Shutterstock.

Hammaste pesemine ei pruugi esimese hooga tunduda kuigi suure keskkonnamõjuga tegevus. Kui aga mõelda, et hambaid pestakse aastaringselt iga päev kaks korda ning nii terve elu vältel, siis mõjutavad nii hambapasta kui ka -harja valik tegelikult keskkonda üpris suurel määral.

Näiteks ainuüksi plastikust hambapasta tuube jõuab iga aasta ookeanisse või prügimäele 1 000 000 000 (miljard!) tükki. 2019. aastal otsustasid neli Treffneri kooli õpilast luua õpilasfirma Münt, mis just seda probleemi lahendada aitaks. Õpilasfirma on tänaseks kasvanud täieõiguslikuks ettevõtteks ning Mündi looduslikke hambapesutablette leiab Eestis 27 erinevast müügipunktist, sh mitmest jaeketist.

Kui esialgu võib hambapasta asemel lihtsalt tableti suhu asetamine ja siis harjama hakkamine veidi kummaline tunduda, siis Mündi finantsjuhi Eva Maria Ilvese sõnul harjub sellega pea kohe ära. Üheks keskkonna mõistes kasuteguriks on ka asjaolu, et tablettide pakendamine ei hõlma papi või plastiku kasutamist – kliendile saadetakse klaaspurk, mida saab edaspidi lihtsalt täiendada.

#ärarääma podcast’i viiendas episoodis tuli veel juttu sellest, kuidas jätkusuutlikumate hambapesutablettide ideest toimiva õpilasfirmani ja Ajujahi konkursi võitmiseni jõuti, millised koostisosad looduslikus hambapastas sisalduvad, kuidas üldse hambaid õigesti pesema peaks ja paljust muustki.

Episoodis külas käinud Ilves rääkis ka Mündi edasistest plaanidest ning sellest, kuidas igaüks oma hambapesu jalajälge vähendada saaks. Saatejuhtideks olid nagu ikka Eesti Pandipakendi kommunikatsioonijuht Kerttu-Liina Urke ning Geeniuse toimetaja Joonas Alliksaar. Kuula episoodi siit!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.