Pandipakendi blogi

Esimene koroona-aasta: rekordid taaratagastuses ja annetustes

Eesti Pandipakend (EPP) kogus kokku ja suunas taaskasutusse eelmisel aastal üle 266 miljoni ühekordse kasutusega pandimärgiga joogipakendi. Hoolimata pandeemiast tingitud piirangutest ja ära jäänud suurüritustest ületab eelmise aasta rekordiline tagastus kõiki varasemaid aastaid.

Kui 2019. aastal suunas EPP taaskasutusse 250 miljonit pandipakendit, siis eelmisel aastal kasvas see number 6,3% ehk 266,6 miljoni pakendini. Kõige aktiivsemalt tagastasid pandimärgiga pakendeid Hiiumaa ja Lääne-Virumaa elanikud – vastavalt 240 ja 239 pakendit maakonna elaniku kohta. 

Koguseliselt tagastati enim Harjumaal, kus EPP kaudu suunati taaskasutusse 119,4 miljonit pakendit ehk 45% kõikidest Eestis kokku kogutud pandipakenditest. Tartumaa elanikud aitasid Eesti Pandipakendil taaskasutusse suunata 33,4 miljonit pandipakendit.

Pandisüsteemi edu tõestab, et pakendite sorteerimine on oluline

Eelmisel aastal koguti kokku ja suunati taaskasutusse kümnest Eestis müüdud pandipakendist enam kui üheksa. Kõrge pandipakendite tagastusmäär on hoidnud Eesti looduse puhtamana ja teinud Eesti pandisüsteemist väärt eeskuju pea kõikidele Euroopa ja suure osa muu maailma riikidele. 

„Kuigi eelmisel aastal jäid ära mitmed suurüritused, Eestit külastas drastiliselt vähem turiste ja mõned toitlustusasutused olid sunnitud tegevuse lausa peatama, suurenes ringlusse võetud pakendite hulk 16 miljoni võrra,” märkis Eesti Pandipakendi juht Kaupo Karba. 

“Väikse, kuid olulise panuse andsid koolilapsed, kes kogusid sorteerimiskampaania #ärarääma raames kokku 31 000 pakendit, mis muidu oleksid oma elukaare prügikastis lõpetanud. On selge, et Eesti elanike keskkonnateadlikkus on veelgi kasvanud ning taaskasutusele pööratakse aina enam tähelepanu,“ rääkis Karba.

Eesti Pandisüsteem on alates selle loomisest lähenenud ringmajandusele strateegiliselt ja avatult, näidates tarbijatele pakendite teekonda ning selgitades, millist rolli mängib ringmajandus meie kõigi tuleviku kujundamisel. See on aidanud tarbijatel paremini mõista pakendite sorteerimise, kogumise ja tagastamise vajalikkust.

Viimase 16 aasta jooksul on Eesti pandisüsteemi kaudu kokku kogutud ja taaskasutusse suunatud pea 4,3 miljardit ühekordse ja korduvkasutatava pandipakendi.

Taaraautomaatide kaudu tehti ka rekordarv annetusi

Eelmisel aastal tegid inimesed taaraautomaatides üle Eesti annetusi kokku 143 742 korral, kogudes seeläbi üle 185 000 euro. Kogu annetatud summa läks Heategevusfondi Aitan Lapsi kaudu lastele kodumaiste kultuurielamuste pakkumiseks, mille hulgas on nii teatrietendusi, kontserte, muuseumikülastusi kui ka muusikasündmusi.

“Kuigi viiruse tõttu oleme pidanud oma sündmuste kalendrisse mitmeid muudatusi tegema, tegutseme igapäevaselt selle nimel, et toredad ja meeldejäävad elamused lasteni viia ka uutes tingimustes,” ütles Aitan Lapsi juhatuse liige Eve Männik.

Üle Eesti saab annetusi teha 370 taaraautomaadile paigutatud kultuurinupu abil, keskmine korraga heategevuseks annetatud summa oli eelmisel aastal üks euro.

“Automaatide kaudu tehtud annetuste arv kasvab iga aastaga ning eelmisel aastal jõudis fond ka kahe märkimisväärse verstapostini – tehti miljones annetus alates fondi tegevusest ning juba pisut varem laekus heategevuseks miljones euro,” märkis Männik.

“Rõõmsate laste ja heategevusfondi poolt suur tänu kõikidele inimestele, kes on taaraautomaatide annetusnuppu vajutanud, et lastele jätkuvalt positiivseid emotsioone kinkida,” lisas Männik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.