3 nippi, kuidas koduste vahenditega tüütute sääskede vastu võidelda

Sääsed võivad nii mõnegi mõnusa suveõhtu rikkuda.Foto: Shutterstock

Eestimaa suve lahutamatuks osaks on ka sel aastal sääsed, kes võivad nii mõnegi mõnusa aias istumise rikkuda. Kuidas sääski oma seltskonnast eemal hoida?

Tee ise kehale kantav sääsetõrjevahend

Tasub teada, et sääski meelitab kohale inimese lõhn. Seega tuleb otsida võimalusi, kuidas enda loomulikku lõhna peita. Üheks lahenduseks on eeterlikud õlid. 

Sääskede peletamiseks sobivad hästi näiteks eukalüpti-, sidrunheina-, rosmariini-, lavendli-, piparmündi- teepuu-, salvei-, seedripuu- vm õli. 

Aga ära kanna eeterlikku õli puhtalt nahale, kuna suures koguses võib see nahka ärritada. Selle asemel valmista segu, kuhu kuulub lisaks eeterlikule õlile ka baasõli, milleks sobib hästi oliiviõli või alkohol. Siit videost saad päris lihtsa ülevaate, kuidas kõige mugavam on lahust valmistada. Selline isetehtud sääsetõrjevahend ei pruugi küll olla nii tõhus kui mürgised aerosoolid ja kreemid, kuid on kindlasti ka inimesele ohutum ning võid seda julgelt oma kehale kordi ja kordi peale kanda.

Veel ei meeldi sääskedele äädika lõhn. Seega võib ka äädikat veega lahjendada, panna spreipudelisse ja nahale pihustada. Ainult et kas puhas äädika lõhn inimeselegi meeldib? Sama kehtib küüslaugu kohta – võid koos sääskedega ka hea seltskonna eemale peletada.

Sääskedele meeldib tuulevaikus

Oled ehk märganud, et tuuliste ilmadega on sääski tunduvalt vähem. Kui õues looduslikku tuult ei ole, siis tasub mõelda, et ehk saab panna kuhugi lähedusse tööle ventilaatori, mis õhu liikumas hoiab. Muidugi tuleb siin arvestada, et ventilaatori pideva puhumise tõttu võib inimestele külm naha vahele pugeda. Seega ei pruugi ventilaator kuigi jätkusuutlik lahendus olla, kui lõpuks tuleb ikkagi tuppa kolida.

Kohvi lõhna sääsed ei armasta

Üks tõhus vahend sääskede vastu on kohvipulber. Vala kasutamata kohvipulbrit taldrikule või fooliumisse ning süüta põlema. See peaks toimima nagu viiruk ning kuna kohvi lõhn sääskedele ei meeldi, siis mõnda aega need tüütud putukad teid ei tülita. Sisuliselt võib kasutada ka kasutatud kohvipaksu, kuid efekt on värskel kohvipulbril suurem. Samamoodi toimib ka põlevate loorberilehtede lõhn.

Sääsehammustuste leevendamiseks kasuta külmakompressi

Kui sääsehammustused väga vaevavad, siis on hea nipp kasutada külmakompressi. Olgu selleks rätikusse keeratud jääkuubik või sügavkülmast võetud lusikas. Aseta külm sääsekubla peale ning sügelus ja paistetus alanevadki.

Ja kui sääsed kõigele vaatamata rahu ei anna, ikka ja jälle tagasi tulevad, ehkki jutud on alles pooleli, siis tuleb lihtsalt kolida tuppa, sest see on kõige kindlam koht, kus sääsed ei tüüta. Kui muidugi kõik uksed ja aknad lahti ei ole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.