Millised nõud on mõistlik võtta kaasa piknikule või aiapeole? 

Ühekordsete nõude kasutamist tuleb igal võimalikult viisil vältida.Foto: Shutterstock

Kui juba kümnete tuhandete noortega laulu- ja tantsupidu saab hakkama nii, et ei kasutata ühekordseid nõusid, siis peaks see ju väiksema seltskonna aiapeol või piknikul olema käkitegu? Kuidas aga võimalikult väikese vaevaga korraldada mõnus aiapidu siis, kui ei taha oma kõige peenemat lauaserviisi aeda tuua?

Ühekordsed nõud tekitavad tohutus koguses prügi. Ei tasu lootma jääda ka sellele, et saad ühekordse taldriku pärast kasutamist lõkkes ära põletada. Suur osa ühekordseid nõusid, mis esialgu tunduvad täiesti papist olevat, sisaldavad siiski plasti, mille põletamine on ohtlik nii keskkonnale kui ka inimese tervisele. 

Alternatiivse variandina on müügile ilmunud biolagunevad nõud. Ka nende kahjuks räägib asjaolu, et need on mõeldud ühekordseks kasutamiseks ning nende tootmine nõuab tohutut ressurssi. Seega loodushoiu mõistes ei ole tegemist kuigi õigustatud valikuga.

Võimalus rentida korduvkasutatavaid nõusid

Väiksema seltskonnaga piknikule minnes ei ole vast siiski suur vaev võtta kaasa päris nõud, mille pealt on mugav süüa. Kui on olemas ka mõnusa suurusega piknikukorv, kuhu pärast nõud tagasi panna, et oleks mugav transportida, siis on see igati suurepärane ja kestlik lahendus.

Kui oled korraldamas aga suuremat pidu ning oma nõudest jääb väheks, siis tasub turul ringi vaadata: on teenusepakkujaid, kes rendivad korduvkasutatavaid nõusid, mis sobivad ideaalselt aiapidudeks. Olgu need näiteks Pandipakend või Topsiring vms. Kindlasti leiab guugeldades nii mõnegi teenusepakkuja, kes pakuvad keskkonnasõbralikke lahendusi ükskõik suure seltskonnaga peo pidamiseks. Olgu selleks siis 10, 50 või 500 inimest.

Kuidas lihtsate nippidega loodust hoida?

Kui on tegemist väikse ja lihtsamat sorti istumisega, siis võib alati paluda inimestel oma nõud kaasa võtta. Sellisel juhul võiks jääda sinu mureks ainult nõud pärast kasutamist veega puhtaks loputada.

Kui lähed grillima, siis väldi ka ühekordse grilli kasutamist. Turul on mitmeid erinevaid matkagrille, mida on mugav kaasa võtta ja autosse panna.

Kindlasti väldi toidu liigset pakendamist ja ülearuste pakendite kaasa vedamist. Parem jäta liigsed pakendid koju ning sorteeri prügi seal, ikka selleks, et ka tulevastele põlvedele jääks keskkond, kus rõõmsalt elada. 

Lisaks mõtle joogivee peale – võimalusel võta see kodust kaasa. Pudeli tootmine ja transportimine on suur energiakulu ja sellest saab pärast tühjaks joomist kiiresti prügi. Kraanivesi on 2000 korda energiasäästlikum variant, seetõttu võta piknikule kaasa kraanivesi.

Riidest taskurätt taas au sisse

Väljasõidule ei pea ilmtingimata pabersalvrätikuid ja majapidamispaberit kaasa võtma. Selle asemel kasuta riidest käterätikuid või hoopis retrohõngulisi, lapsepõlvest tuttavaid riidest taskurätte. Tekstiilid saab pärast hõlpsasti puhtaks pesta ja uuesti kasutada.

Päris prügivabalt ei pruugi hakkama saada. Sellisel juhul võta sorteerimiseks kaasa paar kotti, kuhu tekkinud jäätmed panna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.