Augusti väljakutse: milliseid toiduaineid leiad sina enda kodu lähedalt?

Mis oleks, kui prooviksid tarbida toitu, mis on toodetud lausa sinu kodulinnas?Foto: Shutterstock

Tarbime Targalt Facebooki grupis algatati sel kuul väljakutse: leia külmkapist toiduaine, mis on toodetud sulle kõige lähemal. On räägitud küll, et kohalik toit on väiksema keskkonna jalajäljega, kuid mis oleks, kui prooviks tarbida toitu, mis on toodetud lausa sinu kodulinnas?

Praegune aeg on selle väljakutse jaoks ideaalne – aiast saab korjata viimaseid marju, õunad valmivad järk-järgult, metsadest leiab palju seeni ning oma kasvuhoonestki saad lauale tuua head-paremat.

Tarbime Targalt grupis jagab üle saja inimese, mida nad enda kodu lähedalt toiduks leidnud on. Üks kirjutab, et tema on kasutanud ära lähedal elavate sugulaste kasvatatud küüslaugu ning sibulapealsed. 

Väga populaarsed on ka igasugused kasvuhoonesaadused. “Kõigest mõne meetri kaugusel kasvuhoones kasvavad maailma maitsvamad kirsstomatid, sort “Sweet Princess,” kirjutab teine grupiliige. Kolmas liige jagab kogemust oma põllul kasvanud arbuusiga “Janosyki”, millest magusamat ei ole tal õnnestunud poest veel leida.

Kui sul endal selliseid saadusi kodus ei ole, siis saad aidata neid, kellel koguneb head-paremat nii palju, et ei jõua kõike hoidistada ega ära süüa. Näiteks võid küsida lähematelt naabritelt või sugulastelt, ega neil midagi üle ei jää. Teine võimalus on minna oma kodukohale lähimale turule ja seal pakutavad saadused üle vaadata. Kui oled aga Eestis ringi reisimas, siis tasub vaadata, mida sealsete asulate lettidel leidub.

Kui soovid Tarbime Targalt väljakutsest osa võtta, siis tee lähedalt soetatud või leitud saadusest foto ning postita see gruppi. Selliste väljakutsete kaudu harjume märkama, mida kõike võib leida meile lähemalt, kui arvata oskaksime, ning ehk jääb see komme külge ka edaspidiseks. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Rohegeeniuse uudiskiri

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.