Kõik võidavad: innusta inimesi tegema tervislikke valikuid ja saa selle teostamiseks 10 000 eurot!

Tervislikule toitumise tähtsust on võimatu ülehinnata.(c) Foto: Shutterstock

Rimi ühendab jõud kohalike omavalitsustega ning pakub inimestele võimalust ellu viia ideid, mis suunavad inimesi tegema tervislikumaid ja jätkusuutlikumaid valikuid. Ja mis veel parem – Rimi maksab selle algatuse ka kinni.

Pilootprojekt toimub kolmes omavalitsuses

Rimi on kaasava eelarve projekti alustamas kolmes omavalitsuses, Saaremaal, Võru vallas ja Pärnus, kus kõigil juriidilistel isikutel on võimalik esitada omapoolne nägemus, kuidas nügida inimesi tervislikumate valikute suunas või kuidas tarbida läbimõeldumalt. Oluline on, et selle idee elluviimine mahuks 10 000 euro piiridesse. Nagu öeldud, saavad ideid esitada kõik juriidilised isikud, olgu selleks mittetulundusühingud, õppeasutused, lasteaiad, noortekeskused jms.

Oma ideid on võimalik esitada 3. maini. Seejärel hindab esitatud ideid ekspertkomisjon, kuhu kuuluvad nii vastava omavalitsuse kui Rimi esindajad, lisaks on kaasatud ka toitumisnõustaja. 

Parima idee valivad kohalikud inimesed

Hindamisel võetakse aluseks ideede teostatavus, seda nii ajalisest, rahalisest kui tehnilisest aspektist, samuti vastavus Rimi kaasava eelarve tingimustele. Projekt peab olema teostatav juba 2023. aasta jooksul. Kui hindamiskomisjon näeb vajadust, siis võib ta teha osalejatele omapoolseid ettepanekuid idee kohendamiseks. 

Kuna oluline on, et see algatus jõuaks päriselt inimesteni, siis teeb ka lõpliku valiku rahvas. Inimesed saavad oma lemmikidee valida vahemikus 15. maist 15. juunini ja hääletamine toimub elektrooniliselt infosüsteemis Volis, kus tuleb end tuvastada ID-kaardi abil.

Hääletusel saavad osaleda vähemalt 16-aastased Saaremaa valla, Võru valla ja Pärnu omavalitsuse elanikud vastavalt oma piirkonnale. Igal elanikul on üks hääl, mille saab anda talle kõige südamelähedasemale ideele.

Hääletuse tulemusena tekib pingerida vastavalt saadud häälte arvule. Võitjad avalikustatakse juunikuu jooksul. Realiseerimisele kuulub üks või mitu enam hääli saanud ideed, mille eeldatav maksumus ei ületa kokku 10 000 eurot. Tööde teostamine on planeeritud aasta lõppu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.