Korduma kippuv küsimus: millise õliga praadida pannkooke, milline sobib Kreeka salatisse?

praadimiseks sobivad pigem küllastunud rasvhappeid sisaldavad õlid, aga salatitesse ja kastmetesse õlid, mis sisaldavad palju küllastumata rasvhappeid.Foto: Shutterstock

Kas oled kasutanud toidu tegemisel õli ja imestanud, miks see panni peal hirmsal moel tossama hakkab? Tavaliselt veeretad süü vana panni kaela, aga äkki võib põhjus olla hoopis õlis?

Poelettidelt vastu vaatav õlipudelite rivi võtab silme eest kirjuks. Et pilt taas klaariks saada, tuleb esimese asjana mõelda, millisel otstarbel õli kasutatakse: kas salatile mõnusa maitse andmiseks või hoopis praadimiseks. 

Madala kuumustaluvusega õli läheb suitsema

Toiduõli valides tuleks lähtuda järgmistest põhipunktidest: kuidas õli kuumust talub, milline on selle maitse ja rasvhappeline koostis. 

Praadimisel kerkib õli temperatuur 180 kraadini, mistõttu päris iga õli pannile panna ei tohiks. Kuumust kannatavad paremini küllastunud rasvhapped. Väga hästi sobib praadimiseks ja küpsetamiseks külmpressitud kookosrasv, aga ka palmirasv ja searasv, milles on küllastunud rasvhappeid eriti rohkelt. 

Igapäevaselt ei ole mõistlik kasutada kuumutamiseks soja-, maisi- ja päevalilleõli ning saflooriõli. Samuti ei sobi praadimiseks pähkli-, mandli- ja viinamarjaseemneõlid – need sobivad paremini külmadesse toitudesse.

Õli puhul tuleb jälgida, milline on selle suitsemispunkt – kui see ületada, hakkab õli suitsema ning talle tekib juurde ebameeldiv maitse, mis kandub ka toidule. Seejuures tasub kindlalt meeles pidada, et suitsemine on üks viimaseid asju, mis kuumutamisel õlides toimuvatest muutustest teada annab: suitsemispunkti ületades kaotab õli palju oma väärtusest ning selles tekivad toksilised ühendid.

Kui õli suitsemispunkti ei tea, siis on kõige kindlam kasutada ikkagi spetsiaalselt kuumtöötlemiseks mõeldud õli ja visata praadimisel ülejäänud õli minema.

Kui pudelil on vaid märksõna “toiduõli”, siis tasub uurida selle rasvhappelist koostist. Nagu öeldud: praadimiseks sobivad pigem küllastunud rasvhappeid sisaldavad õlid, aga salatitesse ja kastmetesse õlid, mis sisaldavad palju küllastumata rasvhappeid.

Ka oliiviõliga võib praadida

Väide, et oliiviõli, mis on maailmas väga levinud, ei tohi kasutada praadimiseks, ei vasta tõele. Oliiviõlid taluvad kuumutamist päris hästi. Ja ka külmpressitud oliiviõli võib praadimiseks kasutada. Tasub muidugi teada, et kuumtöötlemisel lähevad külmpressitud õlis osad vitamiinid ja küllastumata rasvhapped kaduma. Seetõttu võiks neid eelistada salatites, kuid praadimisel otseselt ohtlikke ühendeid ei teki. 

Puhasta pann kohe pärast kasutamist

Kui olete kasutanud õli, siis tuleks malm- või metallpann vahetult pärast praadimist puhastada. Nii väldite olukorda, kus kuumutatud õlijäägid, panni pinnalt eralduvad metalliioonid ja õhuhapnik loovad omavahel reageerides soodsa keskkonna tervisele kahjulike ühendite tekkimiseks.

Niisiis tasub õli valimisel meeles pidada kolme asja: küllastumata rasvhappeid sisaldavad õlid sobivad paremini salatitesse, praadimiseks on paremad kõrgema kuumustaluvusega ning küllastunud rasvhappeid sisaldavad õlid ning pärast praadimist pannile jääv õli tuleb kohe ära puhastada, et seda mitte uuesti kuumutada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.