Kui külm peaks külmkapis olema, et toidukraam päriselt säilivuskuupäeva lõpuni värske püsiks?

Foto: Shutterstock

Külmkappidel on tavaliselt temperatuurimõõdik küljes, aga see ei näita päris täpselt seda, kui palju erineb temperatuur näiteks kõige alumises sahtlis või kõige kõrgemal riiulil. Erinevad toiduained vajavad säilimiseks erinevat temperatuuri ja seepärast ei tee paha oma külmkappi paremini tundma õppida, et saaksid paigutada oma toidukraami sinna riiulisse, kus see kõige kauem säilib.

Soe õhk tõuseb üles

Külmkapitootjad ja spetsialistid soovitavad jälgida, et külmiku temperatuur jääks 1-6 kraadi vahele. Rimi kvaliteedijuht Algis Murumaa otsustas asja lähemalt uurida ja soetas endale ehituspoest spetsiaalse külmkapi termomeetri, et selgitada välja, kas erinevatel riiulitel on ikka sama temperatuur.

“Tegin kodus ise eksperimendi ja mõõtmised näitasid, et kõrgemal riiulitel on soojem kui madalamal,” muljetas Murumaa. “Kusjuures temperatuur kõikus kuni kolme kraadi võrra, mis on igati loogiline, sest nagu me koolipõlvest mäletame, tõuseb soe õhk alati üles.”

Seepärast tasub paigutada kiiremini riknevad tooted alumistele ja kauem säilivad toiduained ülemistele riiulitele.

Sügavamal on külmem

Teine huvitav leid oli see, et külmiku tagumise seina ääres on külmem ja mida uksele lähemale, seda soojemaks temperatuur muutub. Ka sedapidi kõikus temperatuur kahe-kolme kraadi võrra.

“See on samuti igati loogiline, sest külmutab ju ikkagi külmiku tagumine sein ja ust avades pääseb soe sisse,” märkis Murumaa. “Kõige soojem on külmiku ukse küljes olevatel riiulitel.”

Kõige külmemaks osutus külmiku alumise riiuli või sahtli tagumine ots ja kõige soojem on ülemise riiuli uksepoolne osa. Selle teadmisega võiks paigutada liha või kala alumistele riiulitele võimalikult seina lähedale, aga mitte päris vastu. Selleks, et need toiduained säiliksid päriselt oma säilivuskuupäeva lõpuni, peaks neid säilitama temperatuuril 0-4 kraadi.

Kontrolli üle

Kuna külmkappide temperatuur võib tegelikkuses kõikuda kahest kraadist kümneni, tasub oma külmikus läbi viia üks korralik mõõtmistöö. Kui selgub, et sinu külmikus on soovituslikust vahemikust külmem või soojem, saad temperatuuri ise sobivaks sättida. Nii saad olla kindel, et sinu külmik teeb oma tööd hästi ja toit püsib kauem värske ega lähe raisku.

Külmiku termomeetri võiks endale ehituspoest soetada ka siis, kui külmkapil endal on temperatuurimõõdik küljes, et saaksid selgitada välja, milline on sinu külmiku kõige külmem ja kõige soojem koht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.