Linnalegend või nii ongi: kas parim söögikraam sätitakse poes meelega kõige alla?

Lahtised puu- ja juurviljad saavad päeva jooksul päris palju mudimist.Foto: Shutterstock

Toidukauplustel on toidukaupade säilitamiseks rida reegleid, mis tagavad selle, et kaup püsiks võimalikult kaua värskena. Mida saavad aga teha kliendid omalt poolt, et võimalikult vähe puu- ja juurvilju jõuaks poelettidelt prügikasti?

Katsu, aga ettevaatlikult

Nii mõnegi puu- ja juurvilja puhul veendutakse selle kvaliteedis või küpsusastmes siit-sealt käega katsudes või pigistades ja mõni tugevama käega klient võib viljale viga teha. Rimi kvaliteediekspert Anne Värbu soovitab puu- ja juurvilju tõsta ja uudistada võimalikult ettevaatlikult, sest toiduraiskamise probleem puudutab meid kõiki.

Värbu sõnul ollakse sageli veendunud, et kõige parem ja värskem kraam on peidetud kõige sügavamale. “Paljud kliendi arvavad, et alumine kaup on parem kui pealmine, aga kaevetöö käigus võivad pealmised viljad maha kukkuda ja kahjustada saada,” rääkis Värbu.

Seda, et kaup kogemata maha kukub, tuleb Värbu sõnul puu- ja juurvilja letis ikka ette. Kui vili jäi terveks, tuleks see lihtsalt õigesse kohta tagasi tõsta. Kui aga juhtub, et mõni pehmem vili nagu tomat või eriti küpse virsik kukkudes katki läheb, tuleks vili kõrvale tõsta, sest kleepuvat või plekilist kaupa ei soovi keegi osta.

Kaupluse asi on jälgida, et toidu väljapanek oleks sätitud nii, et klient saaks võimalikult mugavalt ja vähese vaevaga meelepärase vilja kätte. “Väljapanek peab olema piisav, aga mitte laotud püramiidiks, mis kokku variseb, kui kuskilt nurgast mõni vili ära võtta,” selgitas Värbu. “See, et poed peidavad kõige parema kauba kõige alla, on aga müüt.”

Kapsalehed ja sibulakoored

Paljudel toodetel on küljes oma looduslik pakend – näiteks on lillkapsal ümber lehed, mida ei sööda. See aga ei tähenda, et nad oleksid kapsa küljes päris ilma asjata. “Lillkapsa ja ka tavalise kapsa lehed on küljes ikkagi selleks, et hoida kvaliteeti,” kinnitas Värbu. “Säilimise huvides võiks tooteid koorida ikka alles siis, kui need käiku lähevad ja mitte leti ääres.”

Kõige tihemini kooritaksegi kauplustes kapsaid ja sibulaid, aga ka näiteks kobartomateid, millel on küljes varred. “Tomatite puhul oleks hea, kui kuivanud vars ei jõuaks tagasi tomatikasti, sest see võib järgmised tomatid ära lõhkuda,” selgitas Värbu. “Samas on aastaid tagasi ette tulnud ka naljakamaid olukordi, mil klient on koorinud enne kaalumist ära näiteks banaanid. Meie müüme tooteid ikka tervikuna seega igasugused suuremad koorimised võiksid jääda kodudesse.”

Kuju ei määra kvaliteeti

Puu- ja juurviljade puhul on murekoht ka ebatavalise kujuga viljad, mis jäävad välimuse tõttu sageli ostmata. “Naljaka kujuga paprika saab lihtsalt ära tükeldada ja pole mingit vahet, mis kujuga see enne oli, aga väga kõverat porgandit või imepisikest kartulit on tülikas koorida,” rääkis Värbu. “Kõik ei kasva looduses ühes suuruses, aga kliendil on ikkagi omad ootused.”

Ebatavalise kujuga vilju on Värbu sõnul raske turustanda, aga üks lahendus oleks panna sellised tooted eraldi soodsama hinnaga müüki. “Oleme viinud Eesti klientidega läbi tagasiside vestlused ja suures plaanis oldi nõus, et ka ebatavalise kujuga viljad võiksid kindlasti käiku minna,” rääkis Värbu. “See, kas need ka päriselt ära ostetakse, on aga hoopis teine asi.”

Toiduraiskamise vähendamiseks tasub aga ära tarbida ka naljakama kuju või ebatavalise suurusega viljad.

Kaup vajab õiget temperatuuri

Värsked puu- ja juurviljad püsivad poelettidel paar-kolm päeva ja riknema hakanud viljad sorteeritakse aegsasti valikust välja. Kauba säilitamiseks peavad aga poes olema tagatud õiged tingimused. Kui tarnimine ja säilitamine toimub nõuetekohaselt, saab näiteks eelmisel sügisel korjatud õunu müüa ka järgmise aasta märsis või aprillis.

Ka kodus tasub arvestada sellega, et erinevad viljad vajavad säilimiseks erinevaid tingimusi. Näiteks ei tasu tomateid, kurke ega kartuleid külmkappi panna, kapsaid ja porgandeid aga seevastu küll.

Värbu sõnul on hästi, kui klient käitub kaupluses nagu oma kodus ja hoiab puhtust ja korda. “Kui midagi kukub maha, siis tõstame selle üles ja paneme tagasi,” selgitas Värbu. “Samuti jälgime, et kõik tooted saaksid õigel ajal tarbitud ja midagi ei läheks raisku.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.