Targa tarbija blogi

Pesupäev ootab ees: kuidas valida õiget pesuvahendit?

Eelkõige oleneb see sellest, millised plekid pesul on ning mis on teie pesumasina kasutamise harjumus.Foto: Shutterstock

Pesupesemisega tegeleme igapäevaselt. Pesuvahendite valik võtab poes silme eest kirjuks. Kas eelistada geeli, pulbrit või kapsleid – on seal üldse vahet? 

Lihtne vastus on jah, on tõesti vahe, millise pesuvahendi ostate. Eelkõige oleneb see sellest, millised plekid pesul on ning mida te pesuvahendilt ootate. Kas soovite, et riietel oleks pärast pesu eriti värske lõhn juures, või piisab sellest, et plekid on läinud?

Pesugeel sobib hästi madalate temperatuuridega

Pesugeel on kõige tõhusam toidu- ja rasvaplekkide vastu. Kuna geel on poolvedel, on seda hea kasutada ka pesu eeltöötlemisel: kandke pesugeel enne pesu otse plekile, kus ta saab mustusega kohe võitlema hakata. 

Samamoodi tasub eelistada pesugeeli siis, kui pesete pesu madalal temperatuuril. Kasutades külmpesu puhul pulbrit, võib juhtuda, et see ei lahustu vees korralikult.

Kuigi pesugeel on suurepärane vahend madalatel temperatuuridel pesu pesemiseks, tasub ka geeliga pestes kasutada aeg-ajalt kõrgemat temperatuuri nõudvaid programme, et masinasse jäänud bakterid tappa.

Pesupulber on loodud õuemustuse likvideerimiseks

Teine levinud pesuvahend on pesupulber. See sobib suurepäraselt igapäevaste määrdumiste eemaldamiseks, eriti kui teie peres tekivad riietele plekid peamiselt õues toimetades, näiteks saavad laste püksipõlved paratamatult mudaseks. Ehk kui pesete pesu sagedamini kõrgel temperatuuril, siis on pulbri kujul pesuvahend suurepärane valik.

Pesupulbri kasuks räägib üldjuhul ka see, et ühe pesukorra hind on odavam. Küll aga tuleb arvestada, et kuna pesupulber tahab üldjuhul kõrgemat temperatuuri, siis kaudselt suureneb pesukorra hind selle võrra, kui palju tuleb vett soojendada. 

Tugevate lõhnadega tasub olla ettevaatlik

Kui tahate, et puhas pesu lõhnaks hästi, siis valige lihtsalt endale meelepärase aroomiga pesuvahend. Küll aga võivad lõhnastatud pesuvahendid olla vastunäidustatud väga tundliku nahaga inimestele, sest lisatud lõhnaainetes on sageli peidus tugevad allergeenid. Samamoodi on palju allergeene pesupehmendajates, mistõttu on ka neid tundliku naha korral mõistlik vältida.

Pesu pesemisel tasub võimalusel kasutada pikemaid pesuprogramme ning kõikide pesuainejääkide eemaldamiseks tuleks riideid loputada kaks korda. Eriti oluline on vältida pesumasina pilgeni täis toppimist.

Kui endiselt kahtled, kui palju vahendit tuleb kasutada, siis loe veel kord üle nii oma pesumasina kasutusjuhend kui ka kasutatava pesuvahendi juhend.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.