Bituumeni kriis ja teede ehituse kollapsi oht tõstatab üha enam alternatiivide küsimuse ja võib olla vajalikuks tõukeks tsementbetooni laiemaks kasutuselevõtuks Eesti teedeehituses. Tsementbetoon on meil teekatete ehitusest senini olnud praktiliselt väljatõrjutud, hoolimata asjaolust, et see oleks mitmes kohas odavam ja vastupidavam lahendus.
Ka 2016. aastal valminud Õismäe betoonteelõigu tulemused räägivad ühte keelt – tsementbetoonist teekatend on 40 protsenti soodsam. TTÜ autoteede eriala vilistlane, Betoonimeister juht ja Eesti Betooniühingu juhatuse liige Kalle Suitslepp selgitab bituumen- ja tsementbetooni peamisi eeliseid, betooni tõrjumise tagamaid ning võimalikke lahendusi.
Kalle Suitslepp: Neljarealise põhimaantee puhul tuleks tõsiselt kaaluda tsementbetooni kasutamist
Sõna „betoon” on meie keelepruugis muutunud ehituse ja investeeringute sünonüümiks. Tänu oma vormitavusele ja tugevusele on betoon arhitektide jaoks ühtviisi nii võimalusterohke kui ka universaalne ehitusmaterjal. Tsementbetooni kasutamata ei kerki tänapäeval peaaegu ükski hoone. Kuid kahjuks on Eestis üks ehitusvaldkond, kus betooni väga ei hinnata – see on teedeehitus. Betooni kasutatakse küll sildade, tunnelite ja viaduktide ehitusel, kuid teekatete ehitamisel üliharva.
See lugu on Geeniuse ja PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus
- Ligipääs seitsme Geeniuse portaali kõikidele artiklitele.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigus veebis.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.