Elustiil

Aita linde: mida teha, et tiivulised end vastu akent surnuks ei lendaks?

Siidisaba.Foto: Elmo Riig, Sakala

Lindudel on hea nägemine ja lai vaateväli, kuid nende pea külgedel asuvad silmad teevad otse ette vaatamise keerulisemaks. Seetõttu on neil raske märgata ka klaaspindasid.

Maailmas on miljardeid aknaid, kuid evolutsioonilises plaanis on need eksisteerinud üsna lühikest aega. Akendelt ja teistelt klaaspindadelt peegelduv taevas või puud tekitavad linnule petliku mulje, et tee läbilennuks on vaba, pimedas võib tähtede ja kuu järgi orienteeruma harjunud linde eksitada ka aknast paistev valgus. Eriti ohtlikud on aknad ja klaaspinnad rändlindudele, sest kohalikud tunnevad oma ümbrust paremini ning õpivad kiiremini klaaspindade asukohad selgeks, kirjutab Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi doktorant Riin Viigipuu Linnuvaatleja.ee lehel.

Õnneks on inimeste jaoks küllaltki lihtne aknaid ja muid klaaspindu lindude jaoks nähtavamaks muuta, millest kõige tõhusam on panna akendele värvilisi kleepse. Kuna linnud on harjunud puuokste vahel manööverdama, tasub neid panna üsna tihedalt. Parimad värvid on kollane ja oranž, kuid must võib märkamatuks jääda, sest õues on tavaliselt valgem kui toas ja aken tundub väljast vaadates tume.

Vastupidiselt levinud müüdile ei ole tõestatud, et röövlinnu siluett oleks kõige efektiivsem, pigem on enim kasu kleepsudest, mis on paigutatud klaasi välisküljele. Kellele kleepsud ei meeldi, võib kasutada ka õhukesi kardinaid, mis lasevad valguse tuppa kuid vähendavad väljast akna läbipaistvust. Pimedal ajal tasub kindlasti ebavajalikud tuled kustutada.

Kui lind on aknasse lennanud ja maha kukkunud, ei pruugi ta surnud olla, vaid võib vajada rahulikku ja ohutut kohta toibumiseks.

Nii mõnigi armastab aknaid lindude kaitsmiseks katta hoopis värviliste puulehtedega. Linnuvaatleja.ee andmetel peaks ka see meetod olema täpselt sama hästi toimiv kui muud lahendused.

Aastaringselt aknaid märgistada pole vaja, tarvilik on see eelkõige ajal, mil linnud suurte massidena liikvel on, ehk siis kevad- ja sügisrände ajal, rääkis Linnuvaatleja.ee esindaja Rohegeeniusele.

Loe täpsemalt:
BirdLife International 11.03.2019 How can we REALLY prevent birds from flying into our windows?

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.