Rohemajandus

Huvitav teada: millised puud-põõsad ja püsikud istutati Reidi tee äärde?

Foto: Tallinna LV

Reidi tee valmimise ajal seisis Russalka juures suur plagu, mis teatas, et Reidi teele istutatakse ka 150 000 uut taime. Tee ehituse jaoks Reidi teelt maha raiutud puude tugevamad ja suuremad puutüved läksid Tallinna Loomaaia asukatele turnimispuudeks ning raiejäägist tehti hakkepuitu, nüüd aga oleks huvitav teada, mis uue tee äärde asemele istutati.

Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti andmetel pärinevad kõik taimed Karukääpa puukoolist ja kokku istutati Reidi teele 498 puud, 57 863 põõsast ning 91 000 püsikut ja vääntaime.

Puudest pandi Reidi teele kõige rohkem kasvama pooppuid ja musta leppa. Pooppuu kuulub pihlakate perre, puu õitseb juuni alguses, harilikust pihlakast veidi hiljem. Tema valged õied on pihlaka omadest suuremad ja meeldivama lõhnaga. Pooppuu oranžikas-punased õunviljad, mida nagu harilikul pihlakalgi marjadeks kutsutakse, on mahedama maitsega ja veidi suuremad. Pooppuu on hea puu, mida istutada linnadesse, sest ta saab ilusti hakkama tolmuga ega ole heitgaaside suhtes eriti tundlik.

Must lepp, teisisõnu sanglepp on kaseliste pere liige ja kasvab nagu pooppuugi suureks isendiks. Sanglepal on ilus tume koor (sellest ka nimetus must lepp) ning tumeroheline läikiv lehestik ning kui teda teinekord lähemalt vaadelda, võib märgata ka väikesi käbisid. Sanglepp on levinud metsapuu, mis külma ei karda, kuid tänu pinnalähedasele juurestikule on tegu tormihella puuga.

Peale pooppuu ja musta lepa istutati Reidi tee äärde veel ka püramiidtammesid, pihlakaid ja valget pihlakat, hõberemmelgaid, vähem tuntumatest puudest pandi mulda Sahhalini kirssi, Virgiinia toomingat ning iluõunapuid.

Põõsaste valiku tipus troonivad mitmesugused enelad, nende hulgas Jaapani enelas ja roomav sõstar – neid istutati kõige enam. Kui enelad on tuntud taimed, siis paar sõna roomavast sõstrast. Tegu on dekoratiivsõstraga, mille viljad tuleks jätta lindudele. See põõsas läheb varakult lehte, õied on tal punakas-valged alguses, ent sügisel on nad silmatorkavalt punased.

Teiste põõsaste seas istutati Reidi teele veel lodjapuid, puishortensiaid, ebajasmiini ja Kanada roosi.

Istutatud püsikute ja vääntaimede hulgast leiab täpilist ilunõgest, tipmist pahhüsandriat, harilikku naati, liiv-vareskaert, metsviinapuud, ronivat hortensiat jm.

Puude ja põõsaste ümber pandud saepuru värvi multš on lehtpuude hake.

Et Reidi teega tekkis juurde ka puhkealasid ja kõnniteid, kus inimesed jalutavad ning jäätmeid tekitavad, siis on Reidi teele paigutatud ka 150 uut prügikasti.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses