Kiireima kasvuga päikseenergia tootjad tulevad Viljandist

Päikesepark.Foto: Shutterstock

Ettevõtjad Mark ja Kaisa Orav on ettevõtete jõud ühendanud ja moodustanud Viljandimaale Eesti ühe suurima tootmisvõimsusega päikeseenergia ettevõtete grupi. Viljandi Naftabaasi ja Elelevi strateegiliste plaanide elluviimiseks refinantseeriti olemasolevad kohustused ning omanikud investeerisid Swedbanki toel taastuvenergia tootmisse 36 miljonit eurot.

Rohkem kui kahekümnes eri asukohas paikneva päikeseelektrijaama planeeritud paneelivõimsus on kokku ligi 70 megavatti. Päikeseparkide oodatav aastane toodang on 55 miljonit kilovatt-tundi aastas, mis katab arvestuslikult kuni 20 000 majapidamise aastase elektrienergia tarbimise.

Viimased paneelid, kokku 200 000 päiksepaneelist, paigaldatakse parkidesse järgmise aasta aprilliks.

Mark Orava sõnul alustati taastuvenergia tootmisega 2019 aastal, kui valmisid esimesed kuus ühe megavatise võimsusega päikeseelektrijaama.

„Nähes, et taastuvenergial on suur tulevikupotentsiaal ja riik toetab taastuvenergia  tootmist, otsustasime rajada päikeseelektrijaamu juurde, kuniks 2021. aastal konsolideerisime Swedbanki kaasfinantseerimisel elektrijaamad kahte ettevõttesse, mis keskenduvad edaspidi peamiselt energia tootmisele. Meie ambitsioon on jaamu juurde luua, kuna energiaturul on piisavalt ruumi ja nõudlust,“ rääkis Mark Orav.

Tema sõnul pärsib uute jaamade ehitamist suhteliselt vilets elektrivõrk, mis ei suuda toodangut vastu võtta.

„Elektrilevi ja Elering võimaldavad tootmissuunalist liitumist vaid suurte lisainvesteeringutega nende taristutesse, mis ei ole aga teatud summadest enam elektritootjale mõistlik,” märkis ta. “Loodame, et riik võrguettevõtete omanikuna suunab vähemalt osa Euroopa rohepöörde taasterahastu vahenditest elektrivõrkude tugevdamisse, mis on rohepöörde ja hajusa taastuvenergia tootmise oluline eeldus. Swedbankiga on meil väga pikk koostöökogemus juba aastast 1996. Elektriprojektide arendamisel on stabiilne finantspartner väga oluline, sest investeeringud on suured ja pikaajalised.“

Swedbanki ettevõtete panganduse juhi Liisi Himma sõnul on päikeseparkide rahastamise puhul tegemist olulise roheenergia projektiga, millele on rõõm õlg alla panna.

„Suurima kohaliku pangana on meile väga tähtis, et suudaksime oma tegevusega edendada majandusaktiivsust ja pakkuda kiiresti arenevale ettevõttele stabiilset finantsmudelit, et jätkata kasvamist taastuvenergia valdkonnas, kus uutest tootmisvõimsustest on suur puudus,“ lausus ta.

„Tegemist on hea näitega, kuidas omanikud on ettevõtteid järjekindlalt arendanud ning tõusnud tootmisvõimsuselt Eesti juhtivate päikeseenergia tootjate sekka, ületades näiteks hiljuti börsile siirdunud Enefit Greeni päikeseenergia tänaseid tootmisvõimsusi,“ ütles Liisi Himma. „Finantseerime hea meelega päikeseparkide osakaalu kasvu Eesti energiatootmises, mis pakub meile kõigile keskkonnasõbralikku elektrienergiat ja aitab loodetavasti pikas plaanis vähendada ka elektrienergia hinda tarbija jaoks.“

Selle aasta esimese üheksa kuuga on Swedbank finantseerinud üle Eesti ligikaudu 5600 ettevõtet ja juriidilist isikut kokku 1,11 miljardi euroga. Swedbank on 39% turuosaga suurim Eesti ettevõtete finantseerija. Kokku on ligi 20 000 ettevõtte finantseerimisportfell 4,3 miljardit eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.