Kui plaanid lennata veidi rohelisemalt: Eestile lähim rohelennujaam asub Tallinnast 80 km kaugusel

Foto: Oskar Kadaksoo/Unsplash

Kui reisimist üldiselt ja eriti veel lennukiga reisimist ei peeta keskkonnasõbralikuks tegevuseks, siis annab seda siiski rohelisemaks muuta ja reisijale tulevad siinkohal appi reisimist toetavad infrastruktuurid, nagu lendamise puhul siis lennujaamad.

Meile lähim roheliselt mõtlev lennujaam asub üle lahe Helsingis. Sealse lennujaama elektrit toodetakse taastuvenergiast, milleks on päikesepaneelid ja tuuleenergia, ning järgmisena plaanitakse paigaldada päikesepaneelid parkimismajadele ja energiat tahetakse hakata kasutama elektriautode laadimiseks.

2019. aasta kevadel laienes Helsingi lennujaama katusel asuv päikeseelektrijaam läänetiiva katusele. Paneelid on osa lennujaama enda päikeseelektrijaamast, mille esimene osa avati peaaegu kaks aastat tagasi. Finavia on investeerinud päikesepaneelidesse alates aastast 2017, tänaseks kokku suurusjärgus 600000 eurot.

Päikeseelektrijaama uus osa hakkas tootma energiat järk-järgult 2019. aasta suve alguses. Selle täisvõimsus on umbes 500 kWp 330 kilovatti tunnis (paneelide maksimaalne võimsus tavaolukorras) – see on Soome mõistes üks suurimaid ning kindlasti suurim, mis on rajatud Põhjamaade lennujaama.

„Järgmisena paigaldatakse mõned päikesepaneelid 2020. aastal valmiva parkimismaja fassaadile. Paneelid katavad peaaegu kogu seina ja toodetud energia kulub elektriautode laadimiseks,” rääkis Soomes lennujaamu opereeriva Finavia keskkonnaspetsialist Johanna Kara. Kui parkimismaja katusele paigaldatav elektrijaama osa võetakse kasutusse, jõuab päikeseenergia tootmisvõimsus Helsingi lennujaamas umbes 660 kWp-ni.

Soome põhjamaiste tingimuste tõhusaks maksimeerimiseks peavad paneelid olema hoolikalt kõige optimaalsemas suunas üles seatud. Üks asi, millega peab veel arvestama Lennujaama keskkonnas, on paneelide peegeldusefekt. „Päikesepaneelisüsteemid ei tohi lennundust kuidagi häirida. Paneelide suund ja kaldenurk ei tohi tekitada peegeldusi liugteedel, radadel ega lennujuhtimises,“ lisas Johanna Kara.

Helsingi lennujaam on sertifitseeritud kui süsinikuneutraalne ja taastuvenergia tootmisel on oluline roll süsinikuneutraalsuse saavutamisel. Lennujaamas kasutatav elekter toodetakse enamasti tuuleenergia abil ja selles on ka pisut päikeseenergiat. Katusel asuv kasvav päikesepaneelide võrk katab umbes 10% terminalidele vajalikust energiast. Ülejäänud on tuuleenergia ja ostetakse börsilt.

Finavia kavatseb ka tulevikus päikeseenergia kasutamist laiendada ja otsib kohti uute süsteemide jaoks. „Täiendavaks tootmiseks on veel võimalusi. Meil on palju katuseala ja ka sobivaid maa-alasid. Ehkki Soomes mängib tuuleenergia suuremat rolli, tasub ka päikesevalgust maksimaalselt ära kasutada. See, kuidas päikeseenergia tootmiskulud on aastatega üha langenud, on hämmastav,” lisas Johanna Kara.

Loe ka: Helsingi lennujaam leidis tõhusa ja lihtsa viisi jäätmete vältimiseks — korduvkasutatavate rätikute kasutamine

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.