Rohemajandus

Oma nõudesse toitu kaasa müüvad toidukohad said ühtse kleepsu

F: RingKarp

Toidukohad üle Eesti saavad esmaspäevast endale uksele panna tasuta kleepsu, mis julgustab klienti toitu oma puhtasse karpi kaasa ostma.

Selle tegevuse eesmärk on vähendada kaasamüügist tekkivat pakendiprügi. Kleepsu saab tasuta tellida RingKarbi kodulehelt. Ühtse disainiga kleeps aitab luua üle-eestilise äratuntava märgise, mida inimese silm kiirelt haarab.

Esimesed kleepsud läksid kasutusele Baltikumi suurima mõjufestivali Impact Day toitlustajate Köömen, Kokomo, Naturist, Karjase sai / Barbarea, Kopli Köök ja Botik seas. Lisaks panid kleepsud esimestena ustele Rocco pood Sakus, Nurk Rakveres, Sonne Pärnus, Chemikumi kohvik Tartus ja Pesa Hotell Põlvas. Nimekiri järjest täieneb.

“Korduskasutatavate nõude paremaks juurdumiseks Eestis on vaja tugevat suhtumise muutust ühiskonnas. Täna on palju toidukohti, kes hea meelega kaasaostetava toidu kliendi puhtasse karpi pakiksid. Kliendile võib aga oma karbiga toidu kaasa ostmine olla toidukoha hoiakut teadmata üsna ärevusttekitav – äkki tekib sotsiaalselt veider olukord, äkki keeldutakse ja nii edasi,” rääkis kampaania eestvedaja Liisa Aavik RingKarbi tiimist. 

“Kuidas siis kiiresti leevendada kaasamüügist tekkivat prügiprobleemi toidukohtades, mis täna veel ringlussüsteemiga liitunud pole? Madal vili, mida koos toidukohtadega ühekorrapakendiprügi vähendamiseks noppida saame, on aidata neil lihtsalt näidata oma positiivset suhtumist korduskasutusse. Sarnased kleepsud on kasutusel üle maailma, kuid Eestis on need seni käinud bränditud kujul ainul ringlussüsteemide liikmete ustele,” selgitas Aavik.

Nendele toidukohtadele, kes kliendi oma karpi niisama toitu nõus müüma pole, on praegu juba mitmeid lahendusi. Näiteks Stockmannis desinfitseeritakse karp kasutades ultraviolettmeetodit. Paljud toidukohad ja ürituste korraldajad kasutavad RingKarbi ringlusteenust või mõnda muud lahendust, kus toit antakse inimesele kaasa toidukoha väljastatud korduskasutusnõus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.