Ringmajanduse Piduri tiitli sai Eesti inimene, kes ei viitsi jäätmeid sortida

Fragment Kristjan Juusu karikatuurist, mis kujutab sümboolselt ringmajanduse pidurit – Eesti inimest, kes ei viitsi sortida.

Eesti Ringmajandusettevõtete Liit (ERMEL) korraldab iga-aastast ringmajanduspäeva, mille käigus anti üle muu hulgas ringmajanduse Veduri ja Piduri tiitel. Piduriks valiti sümboolselt Eesti inimene, kes jäätmeid ei sorteeri. Vedur on aga Eesti Jäätmehoolduskeskus. 

Ringmajanduse Pidur 2023 tiitel anti anonüümselt kõikidele Eesti inimestele, kes jäätmeid ei sordi. “Kui me suhtume jäätmetesse mitte kui materjali, vaid kui prügisse – pühime selle kuskile peitu, silma alt ära – tähendab see, et see kas põletatakse Irus või ladestatakse prügilasse,” teatas ERMEL. “Me peame nii kodus, tööl, tootmises ja ka lammutamises vaatama kõiki jäätmeid kui võimalikku toormaterjali – selleks on vaja jäätmed liigiti koguda.”

Kristjan Juusu karikatuur, mis kujutab sümboolselt ringmajanduse pidurit – Eesti inimest, kes ei viitsi sortida.

Ringmajanduse Veduri 2023 anti üle Eesti Jäätmehoolduskeskusele,  mis on tublilt arendanud edasi Eesti ringmajandust, ühendades ja nõustades kohalikke omavalitsusi, et viia ellu jäätmehoolduse korralduslikud ülesanded, mis on omavalitsustele pandud jäätmeseaduse ning teiste jäätmehooldust reguleerivate õigusaktidega. Eesti Jäätmehoolduskeskus ühendab, edendab ja arendab koostööd – nii, et sellest saab sündida reaalne ringmajandus. 

Veduri laureaadile anti Ringmajanduspäeval üle kunstnik Kristjan Juusu karikatuur, mis on kunstniku nägemus laureaatidest.

ERMELi juhi Margit Rüütelmanni sõnul tahetakse Veduri ja Piduri tiitliga juhtida tähelepanu nende asutuste või ettevõtete tegevustele, kes on tänavu ringmajandust toetavate või takistavate tegudega silma paistnud. „Veduri kandidatuure laekus kordades rohkem kui ringmajanduse Piduri nominente – meil on organisatsioone ja isikuid, kes on teistele eeskujuks, palju,“ ütles Rüütelmann.

Ringmajanduse Veduri ja Piduri tiitlit annab välja Eesti Ringmajandusettevõtete Liit, millega jätkatakse Jäätmekäitlejate Liidu algatatud tava tunnustada saavutusi valdkonnas. Tiitli saajad otsustab žürii, mille moodustab liidu juhatus koos vähemalt ühe ringmajanduse spetsialistiga väljastpoolt liitu. 2022. aastal pälvis ringmajanduse Veduri tiitli AS Eesti Pandipakend, Piduriks pärjati Keskkonnaamet.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.