Uudis

Botaanikaaia vanemaednik: suureviljalistel taimedel võib tulla tänu erakordselt soojale septembrile võimas saak

Foto: Sakala/Scanpix

Tartu botaaniaaia vanemaedniku Sten Manderi sõnul on mõjunud tavapärasest soojem sügise algus kõrvitsaliste saagile soosivalt.

Kuigi Tartu botaaniaaia aednikud on pidanud erinevalt tavapärasest sügise algusest veidi rohkem kastma, pole päikeselised ilmad suuri muutusi toonud. Manderi sõnul leidub küll mõni ootamatu teist korda õitseja, näiteks alpi kuldvihm.

Manderi sõnul kulgevad sügisesed õitsejad veel täiesti tavalises rütmis. “Muidugi mine tea, kui need talved siin jäävadki soojadeks, siis ei hakkagi ehk mõni taim talvepuhkust tegema,” ütles ta täna “Aktuaalsele Kaamerale”.

Mander rõõmustab pika päikesepaistelise aja üle, sest just temperatuuri suured vahemikud toovad välja ilusad sügisvärvid. “Puud-põõsad värvuvad natuke intensiivsemalt. Kui tuleks veidi külmemaid öid ka sekka, võiks värvide mäng olla intensiivsem.”

Manderi teatel tundub kõrvitsatel olevat sel aastal väga võimas saak. “Võimalik, et suureviljalistel taimedel on olnud sel aastal soodus,” ütles ta.

Ka Maaülikooli vanemteaduri Lauri Laanisto sõnul on lootus saada suuremaid aiasaaduste saake, sest vegetatsiooniperiood muutub järjest pikemaks.

“Natuke suuremaid saake saab eriti nende köögiviljade puhul, mis pole Eestis päris otseselt oma kliimavööndi optimumis,” rääkis Laanisto.

Laanisto sõnul oli suve pikenemine võrreldes minevikuga erakordne, ent tuleviku kontekstis pole see nii ebatavaline. “Tõenäoliselt hakkabki nüüd nii olema, et suved venivad põhiliselt seetõttu pikemaks, et soojemad ilmad soojendavad vee üles ja see jahtub palju aeglasemalt kui õhk,” ütles ta.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.