EAS avas tööstuse ja rohetehnoloogiate taotlusvooru

Pakri tuulepark.Foto: Shutterstock.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) avas 1. veebruaril taotluste vastuvõtu Eesti – Norra koostööprogrammi „Green ICT“ põhitoetusskeemi, mille kogueelarve on 18,8 miljonit eurot. Koostööprogrammi raames saavad ettevõtted lisaks informatsiooni- ja kommunikatsioonitehnoloogiatele (IKT) ning tervisetehnoloogiate valdkondadele taotleda toetust ka tööstuse ja rohetehnoloogiate arendamiseks.

Tööstuse ja rohetehnoloogiate taotlusvoor on suunatud tööstusettevõtete digitaliseerimise, tootearenduse ja ressursisäästlike lahenduste arendamise toetamiseks ja uudsete rohetehnoloogiate kasutuselevõtuks. Lahendus peab olema ressursisäästlik ning suunatud süsihappegaaside emissioonide ning energia tarbimise vähendamisele. Lisaks toetatakse voorus info- ja kommunikatsioonitehnoloogiatel põhinevate uuenduslike rohetehnoloogiate arendamist teistes seonduvates valdkondades, näiteks transport jm. 

Ka nimetatud IKT-lahendused peavad kandma eelnimetatud roheväärtust. Kõik sellesse taotlusvooru esitatud projektid peavad olema suunatud ka ettevõtte ja partnerite käibekasvu ja ärikasumi suurenemisele ning looma uusi töökohti (välja arvatud digitaliseerimise projektid, mille tulemusena võib töökohtade arv eelduslikult väheneda).Tööstuse taotlusvooru eelarve on 12 miljonit eurot, toetuse summa ühe projekti kohta 200 000 – 700 000 eurot.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu sõnul on programmil tähtis roll Eesti ja Norra vahelise innovatsioonialase koostöö tugevdamisel. “Samuti on programmi puhul oluline, et tuge saavad Eesti ettevõtete uuenduslikud IKT projektid ning lahendused tööstusettevõtete digitaliseerimiseks, mis suurendavad ressursside säästlikku kasutamist, ettevõtete tootlikkust ning kasvatavad lisandväärtust ja konkurentsivõimet,” lisas Karu.

Norra Saatkonna ajutise asjuri Ole Øveraasi sõnul on Norral kõrged ootused ettevõtlusprojektide mõõdetavate keskkonnatulemuste suhtes. „Nii Norrale kui Eestile on oluline saavutada majanduskasv, mis ei tule puhta elukeskkonna arvelt. Keskkonnasõbralikud tehnoloogiad pakuvad selles osas tõenäoliselt kõige jätkusuutlikumat tulevikulahendust,“ ütles Øveraas.

EASi juhatuse liikme Sigrid Harjo sõnul on ettevõtete huvi programmi vastu suur. “Jaanuaris toimunud infopäeval osales üle saja ettevõtte. Huvi tuntakse eelkõige uudsete tööstuslahenduste ning tootearenduse vastu erinevates valdkondades, näiteks tervisetehnoloogiad ja energiatõhusus,” rääkis Harjo.

Taotluste vastuvõtt on EASi iseteeninduskeskkonnas avatud 1. veebruarist kuni 31. märtsini. Toetust saavad taotleda Eestis registreeritud ettevõtted, projekti partnerina on oodatud Norra ettevõtted ja valdkondlikud võrgustikud (klastrid, ülikoolid, assotsiatsioonid jm). Toetus ühe projekti kohta on 200 000 – 700 000 eurot, tervisetehnoloogia puhul on toetuse ülempiir 1 250 000 eurot. Rohkem infot leiab programmi kodulehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.