Fermi Energia alustab koostööd Kanada tuumaenergiaettevõttega

Tuumaenergia on Euroopa Liidu kõige suurem väikese süsiniku jalajäljega energiaallikas (26,7 %), millele järgnevad hüdroenergia (12,3%), tuuleenergia (13,3%), päikesepaneelid (4,4%) ja muu (0,5%).Fermi Energia

Fermi Energia ja Kanada tuumaenergiaettevõte Laurentis Energy Partners sõlmisid 12. aprillil Ottawas koostööleppe, et töötada välja rajamisprogramm Eesti väikereaktoritele.

Kanada suurima energiaettevõtte Ontario Power Generation (OPG) tütarettevõte Laurentis Energy Partners pakub erinevaid väikereaktorite arendusteenuseid kogu planeerimistsükli ulatuses, sealgulgas teostatavusuuringuid, planeerimise, ehituse, kasutuselevõtu, käitamise ja jätkusuutlikkuse vallas, teatas Fermi. 

“Tuginedes meie omaniku inseneeria- ja tuumavaldkonna kogemusele, on Laurentisel hea meel teha koostööd Fermi Energiaga, et anda Eestile kindlust väikereaktorite lisamisele energiaportfelli,” ütles Laurentise asepresident Jason Van Wart pressiteates. 

“OPG on tuumaenergia ettevõttena maailmas tipptasemel ning nende otsus rajada esimene omatüübiline GE Hitachi BWRX-300 väikereaktor Darlingtonis teevad sellest maailma juhtiva väikereaktori projekti,” ütles Fermi Energia tegevjuht Kalev Kallemets. BWRX-300 on Fermi Energia referentstehnoloogia.

Väikereaktorid on üldjuhul kuni 300-megavatise elektrivõimsusega reaktorid, mille komponente saab toota tehases ning mis vajavad seetõttu vähem aega rajamiseks ning ka vähem ehitusmaterjale kui suured tuumajaamad. Fermi Energia on Eestis alates 2019. aastast uurinud väikese moodulreaktori arendamise ja kasutuselevõtu võimalust.

Eile teatas BNS, et Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) kuulutas välja riigihanke, et leida tuumaelektrijaama ja kasutatud tuumkütuse lõppladustuspaiga potentsiaalsete asukohtade ruumianalüüsi koostajat. 

Hanke eesmärgiks on teostada olemasolevatele, sealhulgas teaduslikele andmetele tuginedes ruumianalüüs, et selgitada välja, kas ja kus Eestis on põhimõtteliselt võimalik ja otstarbekas kaaluda tuumajaama ja kasutatud tuumkütuse lõppladustuspaiga asukohti, selgub hanketeatest. 

Pakkumusi saab hankele esitada 11. maini, hankeleping sõlmitakse 11 kuuks ja hanke eeldatav maksumus on 100 000 eurot. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.