Lindudest häiritud linnaelanikud andsid loa tappa 700 tuvi

Foto: Amine / Pexels.com

Lääne-Saksamaal asuva Limburg an der Lahni linnavolikogu soovis rahvahääletusel saada toetust oma varasemale vastuolulisele otsusele vähendada linnas elavate tuvide populatsiooni. 9. juunil kiitis veidi üle 53 protsendi hääletanud elanikest tuvide tapmise heaks. 

7530 inimest andis “jah”-hääle otsusele, et linnatuvide populatsiooni tuleks järgmise kahe aasta jooksul vähendada. Seega ootab peatselt surm 700 lindu. 

Linnavolikogu oli juba eelmisel aastal otsustanud, et tapmise teenus tellitakse spetsialistilt ehk jahipistrike treenijalt (ingl k falconer), kes püüab linnud lõksu, lööb nad oimetuks ja murrab seejärel lindude kaela. 

Selle meetodi oli linnavolikogu välja valinud eelmisel aastal. Nüüdsel rahvahääletusel küsiti valijatel, kas otsus peaks jääma jõusse või mitte. 

Tuvide tapmisest ei pruugi aga kasu olla. The Local kirjutas, et populatsioon taastub ja kasvab lühikese ajaga suuremaks kui see oli enne tapatalguid.

Üks näide selle kohta on Šveitsist Baselist, kus elas umbes 20 000 tuvi. Pikka perioodi jooksul – aastatel 1961-1985 – tapeti igal aastal 100 000 tuvi, kuid populatsioon püsis stabiilsena. Tuvidel on pesas tavaliselt kaks muna. Aastas kasvatatakse üles 2–3 pesakonda, ebatavaline pole ka 4-5 või isegi 6 pesakonda.

Baselis otsustasid vabatahtlikud lõpuks probleemile muul moel lahenduse leida. Rühmitus Pigeon Action töötas välja programmi, mida hiljem nimetati Baseli mudeliks. Selle kohaselt teavitati elanikke ja hoiatati neid tuvide söötmise eest. Lindudele tehti eraldi majakesed, kust oli lihtne mune kokku korjata ja kontrollimatut paljunemist vältida. Nende meetoditega vähendati tuvide arvukust nelja aastaga poole võrra.

Teised linnad on püüdnud tuvipopulatsiooni ohjeldada söötmiskeeluga, sest lindude arvukuse suurenemine on otseselt seotud rohke toiduvaruga. 

Kaiserslauternis on ehitatud tuvitornid, kuhu linnud pesitsema kogunevad ja kus nende munad vahetatakse plastmassist koopiate vastu. Torne hooldavad ja haldavad vabatahtlikud.

Samalaadsed “tuvide elamud”, kus kogutakse mune ja asendatakse need koopiatega, on Mainzis, Pirmasensis, Ludwigshafenis, Zweibrückenis, Koblenzis ja Neuwiedis.

Limburg an der Lahnis ei olnud aga seesugused alternatiivsed võimalused rahvahääletusele pandud. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.