Uudis

Prantsusmaa kontsern asub Eesti tuhajäätmetest põrandakatteid tootma

Tuhamäed. F: MARIANNE LOORENTS / Virumaa Teataja, Scanpix

Keskkonnaettevõte Ragn-Sells ja Prantsuse suurkontsern Tarkett teatasid teisipäeval koostööst, mille eesmärk on 2025. aastaks töötada välja süsiniknegatiivseid mineraaltäiteained vinüülpõrandate jaoks, kasutades selleks Ida-Virumaa elektrienergia tootmisest pärinevaid tuhajäätmeid.

Eestis on energia tootmiseks kasutatud peamiselt põlevkivi, mille tulemusena on loodusesse ladestatud ligi 600 miljonit tonni põlevkivituhka. Ragn-Sells on välja töötanud patenteeritud lahenduse, mis muudab tuha tehnoloogia abil ülipuhtaks kaltsiumkarbonaadiks, sidudes seejuures materjali ka suures koguses süsinikdioksiidi, teatasid Ragn-Sells ja Tarkett.

Tarkett kasutab igal aastal vinüülpõrandate jaoks mitusada tuhat tonni mineraalseid täiteaineid, millest enamik on kaltsiumkarbonaat. Praegu Tarketti kasutatav kaltsiumkarbonaat on juba süsinikuneutraalne, kuid Ragn-Sellsi toodetud kaltsiumkarbonaadiga kaasneb eeldatavasti süsinikunegatiivne jalajälg. Partnerlus Ragn-Sellsiga aitab oluliselt kaasa Tarketti 2030. aastaks seatud eesmärgi saavutamisele, milleks on kasutada 30 protsenti taas ringlussevõetud toorainetest.

“Tarkett loodab realiseerida antud koostöö kaudu võimalust toota põrandakatteid toorainega, mis aitab kaasa Eesti looduskeskkonna puhastamisele, kogudes samal ajal ka süsinikdioksiidi. Selle tulemusena saab ka meie vinüülpõrandatel olema väiksem süsiniku jalajälg ja suurem ringlussevõetud tooraine osakaal. Tegemist on uuendusliku ja tugeva partnerlusega, mis sillutab teed ringmajandusel põhinevale ja süsinikuneutraalsele ühiskonnale,” ütles Tarketti jätkusuutlikkuse juht Arnaud Marquis.

Kuus aastat tagasi käivitatud põlevkivituhkade väärindamise projekti jaoks lõi Ragn-Sells AS Eestis teadusliku konsortsiumi, milles osalevad alus- ja rakendusuuringute läbiviimisel Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli teadlased. Uuringute kaasrahastajana on liitunud ka Sihtasutus Archimedes ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS). 

Ragn-Sells on Eestis tegutsenud alates 1992. aastast, siin töötab 275 inimest ja ettevõtte 2021. aasta prognoositav käive on üle 30 miljoni euro.

Tarkett on põrandate ja spordirajatiste põrandapindade tootja, mille müügitulu küündis 2020. aastal 2,6 miljardi euroni. Tarkettil on üle maailma 12 000 töötajat ja 33 tootmiskeskust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.