Saaremaa vald ja ettevõtjad nõuavad valitsuselt elektrivõrgu ilmastikukindlamaks tegemiseks lisaraha

Elektriliinile langenud puu. Foto: Elektrilevi

Saaremaa vald ja Saaremaa Ettevõtjate Liit (SEL) paluvad valitsusele läkitatud ühispöördumises Saaremaa elektrivõrgu ilmastikukindlamaks tegemiseks täiendavaid investeeringuid, et tagada elektriühendus tiheasustusaladel ja nendes piirkondades, kus elektrivõrk on vananenud.

Pöördujad leiavad, et elektrivõrgu ilmastikukindlaks tegemisega kaasneva investeerimisvajaduse katmine ei peaks tooma kaasa inimesele võrgutasu tõusu, vaid raha tuleks leida riigieelarvest.  „Leiame, et investeeringud ei saa tulla teiste Saaremaale suunatud investeeringute arvelt, kuna tegemist ei ole Saaremaale mingisuguse täiendava hüve loomisega, vaid riigi seadusest tuleneva ülesande täitmisega,” kirjutasid Saaremaa vald ja SEL ühispöördumises.

Olukord, kus 2022. aastal oli elektriühendus katkenud nädala või kohati rohkemgi, ei ole Saaremaa valla ja SEL-i hinnangul aktsepteeritav. „Mõistame, et detsembrikuu katkestus ja katkestuse pikkus oli tingitud keerulistest ilmaoludest, kuid see ei vabanda siiski seniseid tegemata jäetud investeeringuid. Elektrivarustus on elutähtis teenus ja selle niivõrd pikaajalised katkestused tekitavad lisaks olulisele rahalisele kulule ka väga suurt väljakutset meie peredele ja ettevõttetele,” kirjutasid pöördujad.

Selline olukord nagu detsembrikuine ulatuslik elektrikatkestus võimendab pöördujate sõnul  turutõrget Saaremaal veelgi. „Ettevõtlus on see, mille najal meie tulumaksulaekumine suuresti seisab ja nii riigi kui kohaliku omavalitsuse kohustus on tagada, et ettevõtlus saaks vabalt toimida,” märkisid vald ja SEL. 

Mullu 10. detsembril alanud elektrikatkestused Saaremaal, mis kestsid mõnede perede ja ettevõtete jaoks isegi 10 päeva. Elektrikatkestuste tipphetkel oli korraga elektrita ligi 6500 majapidamist, kokku puudutasid elektrikatkestused ligi 10 000 tarbimiskohta üle Saaremaa. Elektrikatkestus tabas Saaremaa üheksast alevikust viite, lisaks tiheasustusaladena käsitletavaid Aste, Eikla, Kõljala, Laimjala, Lümanda, Mustjala, Pärsama, Tagavere ja Võhma külasid. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.