Viis lihtsat nippi, kuidas vähendada tekstiiliprügi

Foto: Shutterstock

Eesti Ringmajandusettevõtete Liidu keskkonnaspetsialist Marit Reiss tõi välja lihtsad viisid, kuidas vähendada uute esemete ostmist ja ennetada seda, et toode pärast korra kandmist prügisse ei lendaks.

Reissi sõnul ei ole veel olemas häid ja toimivaid lahendusi tekstiilijäätmete materjalina ringlussevõtuks. “Peaksime alustama probleemi teadvustamisest ning kaaluma alternatiive, mida saame kohe ära teha, et tekstiilijäätmeid vähem oleks,” ütles Reiss.

“Alustada tuleks muidugi vähem ja targemalt tarbimisest, siis kvaliteetsemate kangaste ja toodete valikust ning muidugi ka kasutatud korralike toodete annetamine,” rääkis Reiss.

Võtted, kuidas vähendada tekstiiliprügi:

  • Enne kui katkise rõiva ära viskad, proovi seda parandada – internetist leiab lihtsaid õpetusi, kuidas parandada või muuta kasutuna seisvat rõivaeset millekski uueks.
  • Laenuta riideid – väga pidulikke või muidu erilisi kostüüme ei pea endale ostma, eriti kui on tõenäoline, et vajad eset vaid ühe korra elus.
  • Osta kasutatuna – tihti leiab teise ringi poest kvaliteetseid ja huvitavaid tooteid.
  • Kui oled otsustanud soetada uue rõivaeseme, vali kauakestev ja kvaliteetne toode. Tore, kui leiad taaskasutatud kangast eseme. Alati tasub eelistada looduslikest materjalidest ja eriti nn monomaterjalist (ühest materjalist, mitte eri kiududest kokku segatud) valmistatud tooteid, sest neid on hiljem lihtsam ümber töödelda.
  • Terved ja puhtad tekstiilitooted, mida sa enam ei vaja, anna ära, müü või anneta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.