Kira jalatsibrändi looja Sirli Ratasepp: minu unistustes võiksid saapad olla tehtud kapsa- või seenenahast

Kira brändi looja Sirli Ratasepp: “Kõige tähtsam on jalatsite vastupidavus, ühe aasta asemel kaks või kolm aastat kantav saabas tähendab palju väiksemat ressursi kasutamist, vähem transporti, vähem pakendeid jne."Foto: Maanus Kullamaa

Kellele poleks silma torganud metsa all või maanteekraavis vedelevad vanad rehvid. Kole vaatepilt! Kümnete hektarite suurustele rehvide surnuaedadele maailma eri paigus ei taha isegi mõelda. Kuid Eestiski pole rehvidega pärast nende kasutusaja lõppu midagi peale hakata. Kohalik jalatsibränd Kira on aga teema ette võtnud ning toodab nullkulu põhimõttel trendikaid saapaid just vanadest rehvidest.

Podcast’i #ärarääma aprillikuine külaline, eestimaise jalatsibrändi Kira looja ja hing Sirli Ratasepp ütleb, et Kira brändile andis tõuke üks väga ebaõnnestunud baleriinade ost minevikus: “Need lagunesid kahe nädalaga ära ja asi ei olnud vales kandmises. Siis ma mõtlesin küll, et no päriselt, kas tõesti paremaid jalanõusid toota pole võimalik!?” 

Eelmisel töökohal hakkas ta vaikselt raha palgast kõrvale panema ja läks puhkuste ajal Londonisse jalatsidisaini õppima. Nii need asjad tasapisi arenesid ja tänaseks on Kirast kujunenud väga omanäoline ja tugev bränd, mille all toodetakse nii baleriinasid, saapaid kui ketse ja peagi on oodata ka suviseid sandaale.

Maal kasvanud Sirli on alati loodusest hoolinud ning seepärast teadis ta kohe, et tema tahab toota keskkonna mõttes jätkusuutlikult – kasutada maksimaalselt taaskasutusmaterjale ning kindlustada kantud jalatsi tagasijõudmise ringlusse.

“Kõige tähtsam on jalatsite vastupidavus, ühe aasta asemel kaks või kolm aastat kantav saabas tähendab palju väiksemat ressursi kasutamist, vähem transporti, vähem pakendeid jne,” toob ta välja tahud, mis teevad ühest jalavarjust jätkusuutliku ning lisab: “Ma räägin inimestele kogu aeg, et ärge visake oma asju kohe ära, hakkame neid hoopis parandama.”

Kira saabaste tald on valmistatud vanast autorehvist.Foto: KIRA

Kira jalanõusid toodetakse Tartus, Samelini tehases ning need on ninast kuni kannani valmistatud taaskasutatavatest materjalidest: välistald on vanadest autorehvidest, sisetald plastpudelitest ümbertöödeldud pehmest vildist, saapa pealisosa on märgumatust tekstiilist ja vooder coolmax-materjalist (mõlemad tekstiilitööstuse jäägid), kannakapp ja ninats on saadud ookeanist kokku kogutud plastist.

Siit samm edasi on Sirli unistustes kapsa- või seenenahast saapad, nagu ta muigega suunurgas ütles. Talle meeldib “kastist välja” mõelda ning toote pidev arendamine ja parendamine on tema meelest väga oluline tootmisprotsessi osa.

Vestluse käigus selgitas Sirli täpsemalt sedagi, mida tähendab vegan-saabas ja miks Kira ei saa oma saabaste valmistamiseks kasutada Eestis maha kantud vanu rehve. Kuula saadet kogu pikkuses siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.