6 näpunäidet, kuidas valida lauale magusaim arbuus

Arbuusi valimine võib poes tekitada parajad peavalu.Shutterstock

Suvine aeg toob poodidesse tõelise suve hitt-toote arbuusi, mis naljalt ei puudu üheltki aiapeolt. Küll aga tekitab küpse vilja valimine alati parajat peavalu. Kuidas leida see kõige parem, mõnusalt mahlane ja magus arbuus?

Kop-kop, kas vili on valmis?

Vahest kõige levinum meetod arbuusi küpsuse hindamiseks on teada-tuntud koputamine. Kuid millist heli otsida? Üldteada tõde on, et kui arbuus vastu kumiseb, siis võid julgelt vilja kaenlasse haarata – see on küps ja mahlane. Ala- või juba üleküpsenud vili kõlab koputades hoopis tuhmimalt.

Otsi kollast laiku

Kuna arbuus on raske vili, siis toetub ta kasvades vastu maad. Poes valigi arbuus, mille vastu peenart olnud laik on tugevalt õlgkollane. See on märk, et vili on saanud piisavalt kaua peenral valmida. Liiga vara korjatud viljal on see koht hoopis heledam ja märgatavalt väiksem.

Varrejupp olgu kuivanud

Kui leiad arbuusi, mille viljavars on kuivanud ja pruunikas, siis see on märk, et arbuus on saanud põllul korralikult küpseda ja teda pole toorelt korjatud. Kui viljavars on värske ja roheline, siis tasub arbuus jätta paremaid päevi ootama, kuna päris valmis ta veel ei ole.

“Naissoost” arbuus olevat magusam

Väidetavalt olla ka niinimetatud naissoost arbuusid magusamad. Ka seemneid peaks neis vähem olema. Kuidas arbuusi “sugu” määrata? Arbuusi ühte otsa kinnitub viljavars, “soo” määramiseks tasub lähemalt tutvuda teises otsas oleva laiguga. “Naissoost” arbuusidel on see suurem ja tumedam.

Raskes arbuusis on rohkem vett

Kui kaupluses või turul arbuusi valid, siis katsu, milline arbuus kaalub oma suuruse kohta rohkem, kui esialgu tundub. See viitab sellele, et vilja veesisaldus on suur, millest võib eeldada, et arbuus ongi mahlane ja magus – täpselt selline nagu soovisime.

Karedat koort ei tasu karta

Arbuusi valides võid mõnikord märgata kärntõve meenutavat karedat koort. Seda ei tasu karta. Vastupidi, sageli on ebastandardse välimusega viljad magusamad ja suure tõenäosusega on nende peal kasutatud ka vähem kemikaale.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.