Kvaliteediekspert Anne Värb õpetab, kuidas päriselt toitu mitte raisata

Eurostati eelmise aasta andmetel tekib EL-is aastas ligi 59 miljonit tonni toidujäätmeid.Foto: Shutterstock

Täna on rahvusvaheline toiduraiskamise vähendamise päev. Uurisime sel puhul Rimi kvaliteedieksperdilt Anne Värbult, kuidas toidu raiskamist vähendada ja mida inimesed seejuures tihti valesti teevad. 

Räägime arvudest

Eurostati eelmise aasta andmetel tekib EL-is aastas ligi 59 miljonit tonni toidujäätmeid (131 kg elaniku kohta), mille turuväärtus on hinnanguliselt 132 miljardit eurot. See tähendab, et umbes 10% EL-i tarbijate toidust läheb raisku. Samal ajal ei saa umbes 32,6 miljonit inimest endale igal teisel päeval kvaliteetset toitu lubada. 

Rimi hiljutine uuring näitas, et ligi 90% Baltikumi inimestest viskab toidu ära, kuna see on riknenud, ning Euroopa Liidu toidujäätmetest tuleb üle poole majapidamistest. Seetõttu peamegi veelkord üle rääkima, kuidas toidu raiskamist ennetada ja ära hoida.

Mida siis teha?

“Kõige esimene ja oluline aspekt on planeerida, kui palju toitu ostetakse,” ütleb Värbu. See kehtib nii kaupluste kui ka majapidamiste osas. Kaupluste puhul toob Värbu välja ka selle, et kui tootel hakkab realiseerimiskuupäev lõppema, siis pannakse sellele allahindluse kleeps. “See on väga palju toidu mahakandmist vähendanud,” ütleb ta. “Kohe on näha, et kui toode on allahinnatud, siis ostetakse seda usinasti. Rahakott mõjutab ostusid suurel määral.”

Parim enne või kõlblik kuni?

Väga oluline on järele vaadata, kas tootele on märgitud “parim enne” või “kõlblik kuni”, ja nende tähendus endale selgeks teha – need märgised ei ole valitud suvaliselt, neil on oluline erinevus. Kui näiteks piimatootele märgitud “parim enne” on päev-kaks mööda läinud, siis tasub nuusutada ning hinnata – kui halba mekki ega lõhna küljes ei ole, saab seda veel tarbida. Hoopis teine lugu on lihatoodetega, millele on märgitud “kõlblik kuni” – kui see kuupäev on üle läinud, võib tarbimine tekitada terviserikkeid. 

Et liha- ja kalatooted säiliks kauem, võib need kohe pärast ostmist sügavkülmutada. See peatab riknemisprotsessi ning hiljem saab toidu üles sulatada ja ära süüa. Siinkohal tuleb aga teada, et kord ülessulatatud toodet ei tohi enam sügavkülmutada. Kuna sügavkülmutatud toidu maitseomadused ei ole samad mis värskel toidul, siis on soovitatav liha- ja kalatooted pigem kohe ära süüa ja neid suurtes kogustes koju mitte varuda. 

Siin on veel mõned soovitused, kuidas toidu raiskamist vähendada: 

  • tühja kõhuga ei tasu poodi minna;
  • koosta vajalikest asjadest nimekiri;
  • koju ei ole mõtet varuda värsket toitu ega lihatooteid;
  • järele jäänud piimatooteid saad kasutada pannkookide või kastme valmistamiseks; 
  • kui muudmoodi ei saa, siis aitab neljajalgne sõber ülejäägi ära süüa. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.