Kuidas loobuda postkasti tulevast rämpsust

foto: Pixabay

Kodu juures olev postkast on sinu isiklik privaatne kast, mille puhul on sul täielik õigus määrata, mis sinna tuleb ja mida sa sinna ei soovi. Kui oled paberajakirjanduse tellija, siis käid ilmselt oma postkasti juures päris tihti. Ühes sellega on sinu postkastis aga lausa igapäevane nuhtlus – eri tootjate ja edasimüüjate reklaamkataloogid ja klantspildid. Mis kõige jaburam: hommikust tavapostiringi tehakse ühe autoga ja reklaambuklette jagatakse päeva peale laiali teise autoga. Ehk et rämpspost on iroonilisel kombel lausa topelt oma nime vääriline.

Selle asemel, et postiljonile ninna karata selle eest, et ta sinu postkasti soovimatu rämpsuga risustab, saad tegelikult minna Omniva kodulehele ja täita ära reklaampostitustest loobumise ankeedi – SIIN. Seal saad loobuda aadressita reklaamist. Loobuda saab ainult postkasti omanik ehk et kui elad kortermajas, siis arvesta sellega, et korteriühistu sinu eest loobumise otsust ei tee – kui tahad suvalisest reklaamist loobuda, siis pead sellegipoolest ankeedi täitma. Pärast ankeedi täitmist saadetakse sulle postkasti kleebis, mille saad kleepida oma postkastile ja niimoodi teab postiljon edaspidi, et aadressita reklaami ta sinu postkasti enam ei pane. Kohalike omavalitsuste häälekandjad soovimatu reklaami alla ei kuulu ja need tulevad sinu postkasti ikka.

Kui aga märkad, et vaatamata kleebisele jätkub sinu postkasti siiski reklaamkataloogide ja muu soovimatu kraami tulemine, siis tasub ümber vaadata oma tarbimisharjumused. Näiteks soovitatakse raamatus “Jäätmeteta kodu” mitte tellida omale koju kataloogikaupa. Ma olen isegi tähele pannud, et kui ma tellin netist midagi kiiruga, siis ma ei märka võtta linnukest maha tellimisvormil sellest kastist, kus on kirjas “Soovin kliendilehte” vms. Siis olen põhimõtteliselt ise süüdi, kui toote saabumise järel iga natukese aja tagant oma postkastist jälle uue kataloogi avastan.

Mõnes mõttes on e-maailm seotud pabermaailmaga. Mis tähendab, et tasub üle vaadata ka oma e-postkast, sest sinnagi tuleb palju reklaami. Ega sa tavainimesena nagunii ei suuda järge pidada, millises kliendiprogrammis oled sa sees e-inimesena (ehk saad ainult e-reklaami) ja milles füüsilise inimesena (ehk saad ka paberil reklaami) ja milles äkki mõlemana. Kui vajutad “loobu uudiskirjast” või “unsubscribe” mitmesuguste e-postkasti potsatavate uudis- ja kliendikirjade all, siis näed ühel hetkel, et ka sinu õues asuvasse postkasti hakkab tulema vähem jama.

Kui muretsed sellepärast, kuidas sa siis saad edaspidi silma peal hoida sooduspakkumistel ja allahindlustel, siis tee korraks üks inventuur. (Kõigepealt tasuks muidugi mõelda, kas kõike, mida pakutakse, on sul üldse vaja). Võta nädala jooksul postkasti tulnud kliendilehed ja vaata, kas neist mõni on selline, kus sa iga nädal vähemalt korra käid. Selle posti hulgas on kindlasti toidupoed, kindlasti on seal ehituspoodki. Kui need pakuvad sulle jätkuvalt huvi, siis kõigil neil on oma kliendipakkumised üleval ka kodulehtedel. Asi on harjumuste muutmises, ei muus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.