Tähelepanu: eeterlikest õlidest ei saa toimivat desinfitseerimisvahendit teha

Eeterlike õlidega on tore tuba lõhnastada, kuid viirusetõrjes pole neist tolku.

Internetis levivad juhised, kus õpetatakse inimesi ise eeterlikest õlidest desinfitseerimisvahendeid tegema. Sinna juurde käivad sageli loosungid nagu “täiesti looduslik”, “antibakteriaalne” ja “kemikaalivaba”. Terviseameti kemikaaliohutuse osakonna peaspetsialist Riina Lahne selliseid vahendeid aga ei soovita.

“Desinfitseerimisvahendid on biotsiidid, mida kasutatakse mikroorganismide nagu bakterite, viiruste, seente ja pärmseente hävitamiseks inimeste nahalt, pindadelt ja ümbritsevast keskkonnast,” selgitas Lahne.

Isetehtud desinfektsioonivahendites kasutatavate eeterlike õlide toimimise tõhusus ei ole Lahne sõnul tõestatud ning lähtuvalt koostisainetest võivad need olla inimeste tervisele ja keskkonnale hoopis kahjulikud.

“Nii looduslikku päritolu kui ka sünteetilised eeterlikud õlid on potentsiaalsed allergeenid ja võivad kergesti põhjustada ülitundlikkust, seega on nende otsene nahale kandmine ebasoovitatav. Biotsiidides sisalduvad ained on kemikaalid olenemata, kas neid saadakse looduslikust toorainest või sünteetiliselt ning sõltuvalt kasutatavast kogusest ja viisist on nende toime inimesele ja keskkonnale ohutu või mitte,” hoiatas Lahne.

Infot desinfitseerimisvahendist soovitab Lahne vaadata pakendilt: “Seaduslikult kättesaadavaks tehtud desinfitseerimisvahendite etiketil on toodud tarbijale oluline teave kasutamise kohta, näiteks milliste organismide vastu on toime, mis eesmärgil ja kuhu kanda, kui sagedasti tohib kasutada. Näiteks viirused on vastupidavamad kui bakterid. Seega viiruste hävitamiseks tuleb kasutada kindlasti biotsiide, mis on katseliselt tõendatud viiruste vastase toimega.”

“Biotsiid on toode, mille eesmärk on kahjulike organismide hävitamine, tõrjumine, kahjutuks muutmine, nende toime ärahoidmine või muul viisil nende vastu võitlemine mis tahes muude vahenditega peale puhtfüüsikaliste või -mehhaaniliste toimingute,” ütles Lahne.

Biotsiidide (sh desinfektsioonivahendite) kättesaadavust ja kasutust reguleeritakse biotsiidimäärusega (Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrus (EL) nr 528/2012). Selle eesmärk on tagada turule lubatud toodete tõhusus ning ohutus inimeste ja loomade tervisele ning keskkonnale.

“Biotsiidide Eesti turule lubamiseks tuleb taotleda Terviseametilt registreerimistunnistus või riiklik luba. Turule lubamise eelduseks on nendes sisalduva(te) toimeaine(te) katseliselt tõendatud toime kahjulikele organismidele ning hinnatud biotsiidi ohutus inimeste tervisele ja keskkonnale eesmärgipärasel kasutamisel,” rääkis Lahne.

Lahne sõnul teeb suure töö ära kätepesu: “Inimeste tervise kaitseks on oluline kõigepealt korralikult käsi pesta ja kuivatada, sest mehaaniliselt puhastatud pinna desinfitseerimine ei ole alati vajalik. Ainult kõrgendatud ohu korral (meditsiinitöötajad, iluteenuste pakkujad jt teenindajad) ja juhul, kui kätepesu pole võimalik, tuleb lisaks kasutada loa või registreerimistunnistuse saanud desinfitseerivaid vahendeid.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.