Test: kuidas töötab mikroplasti püüdev pesukott?

Filterkotiga püütud mikroplastik.Foto: Liisa Aavik

See hetk, kui plasti kasutust vähendada püüdev inimene saab teada, et sünteetilistest materjalidest riietest eraldub pesumasinast veega jõgedesse, meredesse ja ookeanitesse mikroplasti kiude, on üsna jõuetukstegev. Eriti karm on see siis, kui koju on ostetud juba sünteetilistest materjalidest korduskasutatavad ja pestavad suuremad poekotid ja väiksemad toidukotid. 

Seda probleemi tajusid ka kaks saksa surfisõpra – Alexander Nolte ja Oliver Spies. Neil on ettevõte, mis müüb surfi- ja matkavarustust, sealhulgas tooteid, mida seostatakse mikroplasti reostusega. Mehed seisid dilemma ees: kas lõpetada fliisi müümine või leida muu lahendus. Õlleklaasi taga ajutormi tehes mõtlesid sõbrad välja Guppyfriendi pesukoti, mis püüab mikroplasti.

Kuidas kotti kasutada

Ettevõte on teinud Fraunhoferi keskkonnaturvalisuse ja -tehnoloogia instituudis teste, millest selgub, et see kott vähendab tekstiilikiudude murdumist 86 protsendi võrra ning pikendab seega kangaste eluiga. Uuring ei ole avalikult loetav, kuid Guppyfriendi kodulehel on lühikokkuvõte sellest, kes on nende toodet testinud ja millised on tulemused.

Murdunud kiud kogunevad koti avause servadele. Need tuleb kokku korjata ja prügikasti panna. Soetasin samuti selle koti testimiseks ning mul õnnestus pea igal pesukorral saada kätte veidike vildisarnast tumedat materjali – täpselt nagu videotes ja piltidel. Üllataval kombel mikrofiiberlappe pestes eriti midagi kätte ei saanud.

Kott tuleks maksimaalselt kahe kolmandiku (vähem on parem) ulatuses täita sünteetiliste tekstiilidega, sulgeda ning pesta teiste riietega koos. Riided peavad saama selles vabalt liikuda, sest muidu masin ei vääna neist niiskust välja. Veel, kui asjad on tihedalt koos, hõõrduvad need rohkem üksteise vastu ja eemaldub rohkem kiude, mis ei ole hea. Seda kotti võib pesta maksimaalselt 40-kraadise temperatuuriga, mis tähendab, et kõrgemaid temperatuure nõudvaid sünteetilisi materjale kahjuks sellesse panna ei saa. 

Enne koti kasutamist tuleb riietelt eemaldada suurem mustus ja loomakarvad. Kott ei jää pesude järel sama ilusaks ja siledaks nagu alguses ning seda ei tohi triikida. See ei ole aga ei minu ega tootjate hinnangul probleem, sest teistele näidatakse ikkagi oma puhtaid ja terveid riideid, mitte oma pesukotti. Tähtis on asja funktsionaalsus.

Koti kasutamisel on ka rohkelt teisi piiranguid. Seda ei tohi kraanivee all loputada ega kuivatisse panna, ei tohi kasutada teravaid esemeid ega kuivatada otseses päikesevalguses. Päris palju asju tuleb enne läbi lugeda ja meelde jätta. Soovitatakse ka mitte kasutada plastisisaldusega pesuvahendeid.

https://www.youtube.com/watch?v=26tyzk3sFBs
Guppyfriend pesukoti kasutamise videojuhis

Materjalid ja tootmine

Kott ise on valmistatud töötlemata polüamiidist, mille saab kasutusea lõppedes saata teiste sarnaste materjalidega taaskasutusse. Sellisel juhul tuleb aga eemaldada lukk täielikult. Eestis seda ilmselt hetke seisuga ümber töötada ei saa, kuna meil ei tegeleta tekstiilidega. Tekstiilil on olemas ka kehtiv tunnustatud OEKO-TEX standard 100 sertifikaat.

Kuigi e-pood, kust mina 50*74 cm suuruse koti soetasin, väidab, et see on Portugalis valmistatud, siis pakendilt ja kotilt selgub, et tegu on Hiinas valmistatud tootega. Ilmselt on tegu lihtsalt vananenud andmetega e-poe kodulehel, mitte tahtliku eksitamisega.

Koti mõju ülejäänud pesule ja mikroplasti tekitamine

Mina ei täheldanud, et kott oleks mõjutanud ülejäänud pesu värvi või midagi muud. Ka Guppyfriendi kodulehel on kirjas, et pesu tuleb pesta nagu muidu ikka: mitte panna heledaid riideid mustadega kokku jne. Kui neid põhimõtteid järgida, ei juhtu midagi.

Kott on ise tehtud sellisest materjalist, mis üldiselt kiude ei vabasta. Sõltuvalt pesumasina mehhaanilisest seisukorrast võib sellest aga väidetavalt vahel harva siiski paar kiudu vabaneda. 

Tulud annetatakse heategevuseks

Mikroplasti püüdva koti müügist saadud tulud annetatakse organisatsioonidele STOP! Micro Waste and the STOP! Plastic Academy, mis tõstavad teadlikkust plastireostuse kohta. Hetkel ei saa lugeda raporteid sellest, milleks täpsemalt raha kasutatakse ja milliseid mõõdetavaid tulemusi sellega saavutatakse.

Üldpilt

Minu arust on tegu täitsa kasuliku tootega, mida jään edaspidigi kasutama, kuna on näha, et see töötab. Esimene asi, mida koti tegijad ise samuti soovitavad, on aga ennetustegevus oma riiete nutikal valimisel ja pesemisel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.