Eesti aktivistid algatasid liikumise mesilaste ja talunike päästmiseks pestitsiidide käest

Mürkide kasutamine põllul.Foto: Shutterstock

Täna, 31. mail käivitus Eesti Rohelise Liikumise eestvedamisel kampaania “Päästame mesilased ja talunikud!”. Tegemist on kodanikualgatusega, kus kutsutakse inimesi kogu Euroopas üles allkirjastama petitsioon eelkõige pestitsiide kasutamise vähendamiseks.

“Meie bioloogiline mitmekesisus on suuremas ohus kui kunagi varem, mistõttu on Euroopa Komisjon seadnud Euroopa rohelises kokkuleppes üheks eesmärgiks vähendada pestitsiidide kasutamist 50% võrra. Pestitsiidide tööstus koos oma liitlastega Euroopa Parlamendis ning liikmesriikide valitsustes püüab seda ajaloolist eesmärki aga rünnata.

Seetõttu on nüüd rohkem kui kunagi varem oluline, et Euroopa Liidu kodanikud teeksid oma hääled kuuldavaks ning kuulutaksid oma vastuseisu pestitsiidide kasutamisele. Nõuame pestitsiidide kasutamise järk-järgulist lõpetamist,” selgitab liikumine oma eesmärke.

Liikumise kolm nõudmist:

1. Sünteetiliste pestitsiidide kasutamise järk-järguline lõpetamine

Aastaks 2030 peab olema sünteetiliste pestitsiidide järk-järguline vähendamine viinud 80% väiksema pestitsiidide kasutuseni EL põllumajanduses. Aastaks 2035 peab kogu liidu põllumajandus toimima ilma sünteetiliste pestitsiidideta. 

2. Meetmed bioloogilise mitmekesisuse taastamiseks
Looduslikud elupaigad tuleb taastada ning põllumajanduslikest aladest peavad saama bioloogilise mitmekesisuse taastamise vektorid.

3. Toetused põllupidajatele
Põllupidajaid tuleb toetada üleminekul agroökoloogiale. Eelistatud peavad olema väikesed, mitmekesised ja jätkusuutlikud farmid, laiendada tuleb mahepõllumajandust ning toetada teadus- ja uurimistööd pestitsiidi- ja GMO-vaba põllumajanduse teemadel.

Petitsiooni saab allkirjastada siin: https://www.savebeesandfarmers.eu/eng

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.