Kuidas pidada ostupaastu ja miks sa seda üldse tegema peaksid?

Enne ostupaastu pidamist on esimene küsimus iseendale: miks ma tahan seda teha?Foto: Shutterstock

Üha rohkem inimesi katsetab nädalase, kuupikkuse või lausa aastase ostupaastuga. See on väljakutse, mille käigus piiratakse enda tarbimist ja kulutusi vaid vajalikuni nagu toit ja kodukulud. Igaühe teekond näeb välja väga erinev, mistõttu tuleb ostupaast endale sobivaks kujundada.

Miks soovid ostupaastu pidada?

Enne ostupaastu pidamist on esimene küsimus iseendale: miks ma tahan seda teha? Kas eesmärk on end proovile panna, raha investeerimiseks säästa või lausa oma keskkonnamõju vähendada? Ehk soovid hoopis oma ellu rohkem tähendusrikkust tuua ja tähelepanu materiaalselt inimsuhetele suunata? Enda põhjuste mõistmine on oluline.

Mõned näited võimalikest põhjustest:

  • “Minu jaoks oluline toituda tervislikumalt, et näeksin hea välja ning tunneksin end paremini. Ostupaast aitaks mul vähendada näksimist. Kulutan sageli impulsiivselt raha magusate jookide ja suupistete ostmisele, mida ma tegelikult ei vaja.”
  • “Soovin panustada keskkonnahoidu muuhulgas seepärast, et end paremini tunda ja enda jalajälge vähendada. Keskkonnasõbralikuim valik on vähem tarbida. Ostupaast aitab mul jõulisemalt oma kulutusi piirata.”
  • “Tahan olla valmis rahalisteks eriolukordadeks ning omada investeeringuid, et end kindlamalt tunda. Olen varem end väga stressis tundnud ootamatustele kulunud raha pärast (näiteks lõhkenud toru). Edaspidi tahan nendeks olukordadeks valmis olla ning tunda oma tuleviku suhtes kindlust.”
  • “Soovin panna end proovile ja teada saada, kas saaksin oluliselt väiksema rahasummaga hakkama. Väljakutsed pakuvad mulle põnevust.”
  • “Mul on eesmärk osta endale korter. Tahan panna selle jaoks rohkem raha kasvama ning üks viis selleks on vähem kulutada.”

Mida teed juba praegu hästi ning kus on arenguruumi?

Kaardista hetkeolukord ning tee endale pai: mis on asjad, mille arvelt säästmises oled juba väga hea? Mis töötab sinu jaoks ning milliseid nippe jagaksid teistega? Võid avastada, et oled tegelikult päris tubli ja sul on põhjust endaga paljuski rahul olla. Kui praegused tegevused on kirjas, siis võib üles märkida, kus on veel arenguruumi. Teame sageli ise juba hästi, kuidas raha säästa, kuid peame neid viise aktiivsemalt teadvustama. 

Kulutuste jälgimine

Rakendused nagu Monefy või lihtne Exceli tabel aitavad selgelt visualiseerida, millele raha hetkel kulub. Näiteks Monefy teeb kulutustest sektordiagrammi. Võid ise tunda, et kulutad liialt väljas söömisele, aga asju üle vaadates selgub, et raha läheb enim hoopis riiete ostmisele. Võib-olla leiad, et riietele kulutamine on olnud põhjendatud, kuid saaksid ikkagi väljas söömise arvelt veidi säästa. 

Eesmärkide ja reeglite seadmine

Kui paneme oma eesmärgid ning nende saavutamiseks vajalikud tegevused kirja, on suurem tõenäosus, et võtame nende saavutamiseks ka midagi ette. Millised on reeglid, mida endale seada võiksid ja mis sinu eluga sobivad? Kindlasti on asju, millele kulutamist on keeruline vähendada – eelkõige toit ja kodukulud. Kui sa ei kavatse just vanemate juures keldris elada ja ainult kaupluste tagant prügikastidest päästetud toitu süüa, pead nendega ilmselt arvestama. #Kogumispäevik Facebooki grupis on eelarvetabel, kuhu saad kirjutada oma sissetulekud ja plaanitavad kulutused.

Mõned näitlikustavad reegliideed:

  1. Võin kulutada oma eurod toidule, transpordile, kodukuludele, ravimitele, hügieenitarvetele, puhastusvahenditele, kingitustele ja meelelahutusele (eelarves piiratud summa). Lisaks võin asendada riideid, kui see on vajalik ning need on täiesti katki. Mul on lubatud minna ka kahele ette planeeritud reisile.
  2. Teen toidu ja tee kodust kaasa ning ei söö niisama väljas.
  3. Võin erandkorras käia väljas söömas, kui see on vajalik kellegagi kohtumiseks ning see säästab aega toidu valmistamiselt. Kui kõht on tühi, siis võtan süüa, kuid mitte erilist jooki. Erijoogi asemel tellin vee. Kui mul ei ole kõht päriselt tühi, tellin näiteks kannuteed või kohvijoogi ning jätan söögi tellimata.

Mõned nipid ostupaastu pidamiseks

  • Kui tekib mõte osta midagi, mis ei kuulu eelarvesse, kirjuta see endale eraldi nimekirja ülesse ning oota võimalusel kuu aega. Kui soov on siis endiselt olemas, soeta läbimõeldud toode.
  • Kasuta võimalust asju laenata. Lisaks raamatukogudele, kust saab muuseas õmblustarvikuid ja treeningvahendeid, on Tallinnas näiteks mänguasjade laenutus. Tööriistu võib küsida naabrilt, kleiti ja ridiküli üheks peoks sõbrannalt.
  • Kasuta kodus olemasolevat. Paki kingitused Furoshiki stiilis kangastesse või vanapaberisse. Söö suuresti seda, mis kodus juba olemas on.
  • Koosta nädalamenüü arvestades kodus leiduvat. Seejärel osta toiduained nädalaks ette ära. 
  • Võta julgelt kaasa toidujääke töölt ja üritustelt. Sellega näitad austust inimeste vastu, kes toidu on kasvatanud ja valmistanud ning säästad ühtlasi raha.
  • Paranda katkised asjad võimalusel ära.
  • Lõpeta sotsiaalmeedias nende inimeste jälgimine, kes panevad sind tundma, et pead oma väärtuse suurendamiseks rohkem asju omama. Telli endale Omniva rämpspostist keeldumise kleeps. Nii ei anna reklaamid rohkem ideid kulutamiseks. Kui tahad ikkagi soodsaimate toidupakkumistega tutvuda, mine lähima toidupoe kodulehele või vaata lehte kriisis.ee.
  • Loe inspireerivaid raamatuid ning vaata huvitavaid filme minimalismist ning rahatarkusest. Liitu Facebooki gruppidega Eesti minimalistid ja #Kogumispäevik, et oma motivatsiooni kõrgel hoida. On ka teisi gruppe, millega võib vastavalt oma eesmärkidele liituda. Kuula taskuhäälinguid nagu Investeerimisklubi ja Investeerimisraadio. Jälgi sotsiaalmeedias inimesi, kes innustavad rahaga targemalt ümber käima. Taolise info kogumine motiveerib ka ennast rohkem pingutama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.