Kuus põhjust, miks peaksid alustama oma köögi- ja aiajäätmete kompostimisega

Kompostimise kogemuse edasi andmine lastele on eriti tänuväärne, sest nii näevad nad reaalselt, kuidas toimib looduse eluring.Foto: Shutterstock

Kompostimine on jõukohane kõigile. Kompostiljoni meeskond pani kokku kuus peamist põhjust, miks peaksid oma köögi- ja aiajäätmed kodus kompostima.

1. Kompostides hoiad keskkonda. Biojäätmete eraldi sorteerimisega vähendad märkimisväärselt enda tekitatud prügi kogust ja negatiivseid keskkonnamõjusid, mis kaasnevad jäätmekäitlusega. Kas teadsid, et toidujäätmed moodustavad umbes kolmandiku meie olmeprügist? Kompostides hoiad köögi- ja aiajäätmed loomulikus eluringis nende tekke kohas. Selle asemel, et sinu biojäätmed lõpetaksid prügimäel, kus nad keskkonda koormavad, annad sa neile uue elu toitainerikka väetisena.

2. Kompostides säästad raha. Kui sul on oma aed, saad kompostikasti edukalt ehitada ka ise. Selleks võid kasutada vedelema jäänud puitlaudu, euroaluseid ja muud, hoides kulud minimaalsena. Poest ostetud kompostrite hinnad algavad mõnekümnest eurost. Ühel päeval hakkad saama toitainerikast komposti ja sul pole vaja osta poest enam väetisi ja mulda. Samuti saad vähendada prügiveo tihedust ning hoida sellega kokku teenustasude pealt.  

3. Kompostimine on hea sinu taimedele. Kompost hoiab mullas vee ja õhu tasakaalu ning rikastab seda erinevate organismide ja mikroelementidega. Valmis kompost on rikkalik väetis, mis hoiab mulla tervena. Sinu taimed tänavad sind selle eest. 

4. Kompostides hoiad meie pärandkultuuri ja sidet loodusega. Kompostimine on meie pärandkultuur ja niisama vana kui põllumajandus. Kompostimist on kogemusõppena antud edasi põlvest põlve. Kõige loomulikum viis oma toidu- ja aiajäätmetest vabanemiseks on tehes seda koostöös loodusega. Kompostimise kogemuse edasi andmine lastele on eriti tänuväärne. Nii näevad nad reaalselt, kuidas toimib looduse eluring. 

5. Kompostida saab kõikjal. Pole vahet kas elad eramajas või korteris. Kompostida saab edukalt kõikjal ning selleks on loodud erinevad lahendused alates tubastest kompostritest lõpetades kogukonnas kompostimisega. 

6. Kompostimine on hea harjumus. Need, kes täna kompostivad, ei kujuta oma köögi- ja aiajäätmetest vabanemist teisiti ettegi. Kompostimine on lihtne ja loomulik – tuleb vaid selgeks teha peamised põhitõed. Isegi kui sinu kompost ei ole esimesel korral ideaalne, on see lõpuks siiski kasutatav.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.