Rohetehnoloogia

Energiakriis sunnib tuuleparkide planeerimist kiirendama, ootel on ligi 30 tuuleparki

Purtse tuulepargi vundamendi ehitamine. Foto: Enefit Green

Rahandusministeerium tutvustas neljapäeval valitsusele seadusemuudatusi, mis võimaldavad lühendada kohalike omavalitsuste tuuleparkide planeerimist kahe kuni kolme aasta võrra.

Riik on seadnud eesmärgiks oluliselt kiirendada ja lihtsustada Eesti üleminekut taastuvenergia kasutamisele, tuuleparkide planeerimismenetluse lühendamine on selleks esimene samm, teatas ministeerium.

Riigihalduse ministri Riina Solmani sõnu nõuavad turbulentsed ajad kiireid lahendusi. “On vaja kiirkorras tegeleda sellega, et meile oleksid tagatud energiajulgeolek, keskkonnakaitse ja taskukohased elektrihinnad ning seda pakuvad juhitavata tootmisvõimsuste kõrval täna tuule- ja päikesepargid, siin ei ole alternatiivi,” kommenteeris ta.

Taastuvenergia kiirema arendamise põhifookus on tuuleenergial ning kiirendada soovitakse juba arenduses olevaid projekte. Solman märkis, et praegu on planeeringutega kavandamisel tuuleparke 30 ringis.

Pooleliolevate tuuleparkide arenduste kiirendamiseks planeerimisseaduse, ehitusseadustiku ning ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seaduse muudatused on plaanitud jõustuma uue aasta algusest.

Eesti on seadnud eesmärgiks toota 2030. aastal sama palju taastuvelektrit kui on Eesti aastase tarbimise kogumaht. Selleks vajab Eesti juurde ligi 1 gigavatti tuuleenergiat merel ja 1 gigavatti tuuleenergiat maismaal. Samuti tuleb jätkata nii päikeseenergia kui taastuvenergia salvestamisvõimsuse kiire arendamisega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.