JÄRELVALMIMISE SALADUS: Miks aitab õun rohelistel tomatitel punaseks muutuda?

F: Pixabay

“Tarbime targalt” Facebooki-grupis jagatakse nõuandeid, kuidas kõige hõlpsamini säilitada rohelisi tomateid, et need järelküpseks ja kenasti punaseks muutuks. Lahendus on lihtne.

Rohelised tomatid tuleks panna pimedasse, näiteks paberkotti, aga sinna koos küpsete õunte või hoopis banaanidega. 

Grupi liige Andra Halmann jagab nõu:

“Viljade järelvalmimisel mängib väga suurt rolli etüleen, mida eraldavad paljud valminud ning riknevad puuviljad. Suurimad etüleeni tootjad on: küpsed õunad, pirnid, banaanid, tomatid, avokaadod, luuviljad (ploom, virsik, aprikoos jne), melonid, mangod, kiivid, närtsivad lilled. Ehk siis see ongi põhjus, miks peavad olema toorete tomatite kõrval küpsed, sest nendest eralduv etüleen aitab toorestel järelvalmida. 

Seepärast pole tark näiteks hoida suurt õunakaussi ka armsamalt saadud lillekimbu kõrval või salatite läheduses. Etüleen paneb need kiiremini närtsima. Ehk siis oluline on valminud tomateid, õunu jms hoida tooreste lähedal. 

Etüleen on ka põhjus miks mädad ja plekilised puuviljad tuleb kenakestest eemaldada. Muidu riknevad ka korralikud kiiremini.

Valgus jällegi mängib rolli suhkrute moodumisel. Näiteks see on põhjus, miks eestimaised maasikad Hispaania omadest nii palju magusamalt maitsevad. Meil ju valged suveööd, sellised, mida Hispaanias kunagi pole, mis suhkrute moodustumiseks nii imelised on. Tomatid pole käll magusad, kuid mingi kogus suhkrut on ka neis, aga näiteks õunu järelvalmistades oleks ka valgus oluline. Kinnine karp/ keskkond aitab aga kindlasti etüleeni kontsentratsiooni suurendada.”

Samal teemal saab lugeda ka Nami-nami veebilehelt, kust muuhulgas saab teada sedagi, millised viljad ja taimed on etüleenile tundlikud:

“Etüleeni võivad toota kõik taime organid, aga vananevates kudedes ja mahlakates viljades on selle tootmine suurim. Etüleeni leidub mittetaimsetest allikatest ka põlemisgaasides (autode heitgaasis, ruumide kütmisel, sigaretisuitsus, gaasipliidi kasutamisel) ja seda toodavad osad hallitused. Viljad või sama vilja erinevad küpsusastmed erinevad selle poolest, kui palju nad etüleeni eritavad ja tasub kõrva taha panna, et küpsemad ja/või vigastatud viljad eritavad rohkem etüleeni.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.