Uudis

Eestis pole rändlindudel tuvastatud surmavat grippi

Pilt on illustreeriv.Foto: Unsplash

Rändlindudelt võetud proovidest pole tuvastatud Kesk-Euroopas laialt levivat eriti ohtlikku lindude grippi, mis põhjustab nende massilist haigestumist ja suremust.

Veterinaar- ja toiduameti (VTA) loomatervise ja -heaolu osakonna juhataja Hele-Mai Sammeli sõnul tehakse lindude gripi seiret igal aastal.

VTA võttis sel aastal koostöös Eesti Põllumajandus- ja Kaubanduskoja, keskkonnaameti ja jahimeestega proove rändel olevatelt hanedelt eeskätt lindude rännuteede piirkondadest.

Eri liiki hanelistelt võeti kokku 35 seireproovi. “Kuigi ühtegi positiivset proovi pole tuvastatud, siis ei tohi kindlasti kaotada valvsust ja endiselt tuleb järgida bio-ohutusmeetmeid, et kaitsta oma kodulinde,” ütles Sammel.

Linnupidajatel soovitab amet rakendada bio-ohutusmeetmeid – mitte tuua välisriikidest linde või haudemune, mis võivad kanda nakkust, ja korraldada sõidukite sisenemine oma territooriumile nii, et lindudel ei oleks kokkupuudet transpordivahenditega.

Samuti soovitab amet mitte lubada kõrvalisi isikuid linnupidamishoonesse ega lubada välismaalt pärit isikuid linnukasvatushoonesse või lindudega kokku puutuda vähemalt 48 tundi pärast nende riiki saabumist.

Ameti soovitusel peaks linnupidajad vahetama riided ja jalanõud ning pesema ja desinfitseerima käed enne linnupidamishoonesse sisenemist.

Samuti peaks säilitama ja hävitama lindudelt pärinevaid saadusi nii, et kodu- ja metslinnud ei pääseks neile ligi, panema lindude joogi- ja sööginõud sellisesse kohta, kus metslindudel puudub ligipääs. Ka peaks eraldama haiged linnud tervetest. Haiguse kahtluse korral peaks kohe teavitama loomaarsti.

Linnupidajatel tuleb karja juurde toodavad linnud hoida eraldi vähemalt 30 päeva ning sel ajal veenduda, et linnud on terved. Oma karja tohib lubada ainult terveid linde.

Lindude gripp kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka ja põhjustab lindude massilist haigestumist ja suremust. Haiguse puhkemisel kehtestatakse karantiin, haiged ja haiguskahtlased linnud hukatakse ja hävitatakse. Seetõttu on eriti oluline, et kõik linnupidajad, kaasa arvatud hobilinnupidajad, järgivad bio-ohutusmeetmeid enda lindude kaitseks.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.